100 hastadan 50’si müspet: ‘Sonbaharda maske geliyor’

Antalya’da turistik hareketliliğin olay sayısına yansıdığını belirten Özkan, AÜ Hastanesi Acil Servis’e başvuran her 100 hastanın 50’sinde PCR testinin müspet olduğunu söyledi.

Özkan, hastaların çok az kısmının yatışının gerçekleştiğini aktararak, “100 kişinin 50’si müspet olmakla bir arada, 7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, Kovid-19’a yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an Kovid-19 için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük” diye konuştu.

‘MASKE, ARALIK VE HİJYEN KÂFİ…’

Kovid-19’un birinci ortaya çıkmasıyla AÜ Hastanesi’nde pandemi acil planı yaparak, muhakkak noktaların koronavirüs hastaları için tahsis edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Özkan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Geçen yıllardan bir deneyimimiz var. Bütün planlar yapıldı. Ağır bakımların bir kısmının derhal Kovid-19 için dönüştürülme planları var. Hala aşı yerlerimiz başka. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de ağır bakım için çok önemli yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk kümesi her vakit söylediğimiz üzere yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini müdafaası, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara yanlışsız en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız üzere duruyor. Maske, aralık ve hijyen şu an için kâfi üzere duruyor.”