34 yıl sonra Sankara cinayetinde karar verildi… Afrika bu haberi bekliyordu

Eski Burkina Faso Cumhurbaşkanı Thomas Sankara cinayetine ait görülen davada karar giyen 10 kişi, suikast sırasında hayatını kaybedenlerin ailelerine 1,2 milyon avro tazminat ödeyecek.

Vagadugu Askeri Mahkemesi, Sankara cinayeti davasında karar giyen ve ortalarında eski Cumhurbaşkanı Blaise Compaore’nin de olduğu 10 kişinin, Sankara ve suikast sırasında hayatını kaybeden 12 kişinin ailesine 1,2 milyon avro tazminat ödemesine hükmetti.

Tazminat talebinde bulunmayan Sankara’nın ailesine ise sembolik olarak 1 Batı Afrika frangı ödenecek.

Karara nazaran, mahkumların tazminatı ödememesi durumunda ödemeyi Burkina Faso devleti yapacak.

Sankara cinayeti davasında 6 Nisan’da verilen kararda, cinayetin baş şüphelisi eski Burkina Faso Cumhurbaşkanı Compaore, Compaore’nin sağ kolu ve o periyot Genelkurmay Lideri olan Gilbert Diendere ve o periyot Compaore’nin güvenlik şefi olarak misyon yapan Hyacinthe Kafando ömür uzunluğu mahpus cezası almıştı.

Davada yargılanan öbür 7 kişi de 3 ila 20 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

– 34 YIL SONRA AÇILAN DAVA

Sankara cinayeti, Afrika’da aydınlatılmayı bekleyen en kıymetli cinayetlerden biri olarak bilinse de 34 yıl boyunca mevzuyla ilgili rastgele bir yargılama yapılmadı. Dava, Sankara suikastı öncesi ve sonrası devrini kapsayan Fransız arşivlerinin, Burkina Faso’ya teslim edilmesiyle açıldı.

Sankara ve 12 arkadaşının vefatıyla ilgili birinci defa 11 Ekim 2021’de görülmeye başlayan davada Compaore ve Kafando haricindeki sanıklar hakim karşısına çıkmış, Fildişi Kıyısı’nda bulunan bu 2 isim hakkında ise gıyabi yargılama kararı alınmıştı.

– SANKARA’NIN MEVTİ

Burkina Faso’nun efsanevi başkanı olarak anılan Sankara ve o dönemki yakın arkadaşı Compaore, 1983’te Burkina Faso’nun idaresini ele geçirmişti.

1983-1987 devrindeki askeri darbeye kadar cumhurbaşkanlığı misyonunu üstlenen Sankara, 1987’de darbeyle misyonundan uzaklaştırılmaya çalışılmış ve çıkan olaylarda 37 yaşında hayatını kaybetmişti.

Eski Cumhurbaşkanı Sankara’nın vefatının doğal yollardan gerçekleştiği öne sürülmüştü.

Askeri mahkeme ise 13 Nisan 2021’de eski Cumhurbaşkanı Blaise Compaore’yi, 1987’deki darbe sonucu misyonu devraldığı Sankara’yı öldürmekle suçlamıştı.

Mahkeme, Sankara’nın vefatıyla ilgili Compaore’nin sağ kolu olarak bilinen General Diendere dahil 10 şahsa birebir suçlamada bulunmuştu.

KAYNAK: AA