5 uygulamadan 4’ü yapıyor, çocuklar ellerinden bırakamıyor

Yeni bir araştırmaya nazaran; küçük çocukların oyun oynadığı beş uygulamadan dördü, onları daha uzun müddet oynamaya teşvik ederken oyun içi satın almaya zorlamak için de manipülatif tasarım hileleri kullanıyor.

Pek çok uygulama, oyun oynamaya geri dönmeye ikna etmek yahut uygulama içi satın almaları teşvik etmek için açılır iletiler kullanıyor. Kimi uygulamalar da satın alma süreçleri için vakit baskısını kullanıyor ve “yalnızca sonlu bir müddet için” yahut “flaş fırsatlar” diyerek teşvik ediyor.

Ayrıca kimi oyunlar da 20 saniyeye kadar ekranda kalan ve oyuncunun etkileşime girmesini isteyen açılır reklamlarla kesintiye uğruyor.

Uzmanlar da çocukların oyun oynadığı uygulamaları mercek altına aldı. Araştırmacılara nazaran; uygulamalardaki “karanlık desenler” olarak isimlendirilen özellikler, çocukların yemek ya da yatma vakti geldiği halde oynamayı bırakmak istememesine neden oluyor.

YÜZDE 55’İ SATIN ALMAYI TEŞVİK EDİYOR

Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir oyunun kullanıcılara şunları söylediğini buldu: “Bu şirin hayvanlarla küçük bir fiyat karşılığında oynayabilirsin! Ebeveynlerine sor!”

Araştırma, uygulamaların yüzde 64’ünün oyun mühletini uzatmak için birtakım taktikler kullandığını buldu. Uygulamaların yüzde 55’i satın almaları teşvik etmek için taktikler kullanırken, yüzde 31’inde de reklam vardı.

JAMA Network Open tıp mecmuasında yayınlanan araştırma pek çok oyunun bu tip iletileri taşıdığını belirtiyor. Örneğin; Kick the Buddy’deki arkadaş karakteri, “Orada durmayın, bir şeyler satın alın!” diyor. Dragon Mania Legends oyununda ise “Bu ejderhayı almak için yarın tekrar gel! Akabinde öteki bedelli mükafatlar için her gün Dragolandia’yı ziyaret et!” deniliyor.

YÜZDE 80’İ TASARIM HİLELERİNE BAŞVURUYOR

Çalışma, ortalama dört yaşında 160 çocuktan oluşan bir örneklem tarafından kullanılan uygulamaları inceledi ve tahlil edilenlerin yüzde 80’inin tasarım hileleri içerdiğini buldu.

Michigan’da davranışsal çocuk tabibi olan Profesör Jenny Radesky şunları söyledi: “Yetişkin kullanıcılar, dijital aygıtlardaki uygulamalar aracılığıyla reklamlarla maksat alınabilirler. Fakat çocuklar, oyun oynamalarını engelleyen bu çeşit ikna edici dizaynları anlamak için çok küçükler.”

ÇOCUKLARIN BESLENME VE DİNLENME TERTİPLERİNİ ETKİLİYOR

Redesky, bu tip hilelerin çocukların beslenme ve dinlenme vakitlerinden çaldığına da dikkat çekiyor: “Ebeveynler çoklukla çocuklarının öbür bir şey yapma vakti geldiğinde; akşam yemeğine gelmek yahut yatmaya hazırlanmak üzere, aygıtları vermeyi reddettiklerini söylüyor ve tespit ettiğimiz bu oyun mühletini uzatan tasarım hileleri muhtemelen aile gerilimi kaynağına da katkıda bulunuyor.”

Radesky, teknoloji şirketlerinin oluşturulan bu tasarım özelliklerinin yaygın olduğunu ve daha fazla düzenlemeye muhtaçlık olduğunu ekliyor.