6 ay ve 6 bin km uygulamasının ayrıntıları belirli oldu: Bakanlıktan 15 Eylül uyarısı

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin kilometre kaidesinin ayrıntılarını açıkladı. Buna nazaran, 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren 81 vilayette iş yeri kontrolleri yaparak birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan pazarlanan araba ve arazi taşıtlarının tespit edilecek ve bu faaliyetler cezalandırılacak.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, 16 Ağustos 2022 tarihinde Ticaret Bakanlığınca yapılan düzenlemeye nazaran ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı fakat birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartıyla yapılabilecek ve bu kaide sağlanmadan direkt yahut dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak.

TEK İSTİSNA

Bu kuralın tek istisnasının, ikinci El motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler ismine 16 Ağustos 2022 tarihinden evvel tescil edilen araba ve arazi taşıtlarının bu bireyler tarafından 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması ve bir kereye mahsus satışı oluşturduğu kaydedildi.

Kayıtlı bir işletmesinin yahut yetki evrakının bulunup bulunmadığına yahut temel iştigal konusuna bakılmaksızın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve hukuksal şahısları kapsayan düzenlemenin uygulanmasını temin etmek üzere 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren Ticaret Bakanlığınca kontrollere tartı verileceği ve tespit edilen terslikler hakkında idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

EKSPERTİZ ŞARTI

Yetki evrakı olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün evvel ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmadığı kaydedilerek bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler hakkında Ticaret Bakanlığınca idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Noterlerin, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış kontratında yer verme mecburiliği olduğu, satış sırasında notere ekspertiz raporu ibraz edilmemesi durumunda ise alıcı ve satıcının taşıtın kilometre bilgisine ait beyanına yer verme yükümlülüğü bulunmadığı söz edildi.

Taşıt satış bilgileri Türkiye Noterler Birliği tarafından günlük olarak Ticaret Bakanlığının Bilgi Sistemlerine aktarılmakta, takip ve denetim edilmektedir

Açıklama şöyle devam etti:

“Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği ortasında imzalanan protokol kapsamında ülke genelinde gerçekleştirilen tüm ikinci el motorlu kara taşıtı satış bilgileri Bakanlığa günlük olarak aktarılmaktadır. Bu kapsamda, taşıt satış dataları Bakanlıkça takip ve denetim edilebilmekte ve düzenlemelere ters uygulamaların tespiti mümkün hale gelmektedir. 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren noterlerde satışı yapılan tüm taşıtların birinci tescil tarihleri de Bakanlığımız ile paylaşılacak ve birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay geçmeden satışı yapılan taşıtların tespiti de mümkün hale gelecektir.