ABD’nin Kiev Büyükelçiliği tekrar açıldı

Rusya ve Ukrayna ortasında gerçekleşen savaş öncesi ABD, Ukrayna Büyükelçiliğini Kiev’den Lviv’e taşıma kararı almıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliğinin tekrar Kiev’e taşındığını duyurdu.

“Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’ndeki operasyonlara yeniden başlıyoruz”

Blinken, “Bugün, Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’ndeki operasyonlara resmen tekrar başlıyoruz. Ukrayna halkı, güvenlik yardımımızla Rusya’nın akıl almaz işgaline karşı vatanını korudu ve bunun sonucunda ABD bayrağı bir kere daha Büyükelçilikte dalgalanıyor. Ülkelerini Kremlin’in acımasız saldırganlığına karşı savunan Ukrayna hükümeti ve halkının yanında gururla duruyor ve desteklemeye devam ediyoruz” dedi.


“Rus güçleri her gün Ukrayna topraklarına mevt ve yıkım getiriyor”

AA’nın haberine nazaran, Kiev’e dönen büyükelçilik işçisinin güvenliğini için ek tedbirler alındığını tabir eden Blinken, güvenlik tedbirlerinin ve protokollerin geliştirildiğini vurgulayarak, “Önümüzdeki zorluklarla yüzleşmeye kararlıyız. Savaş kızışıyor. Rus güçleri her gün Ukrayna topraklarına vefat ve yıkım getiriyor. Milyonlarca Ukraynalı konutlarını terk ediyor ve sevdiklerini kaybetmenin yasını tutuyor. Ukrayna halkına ve hükümetine olan bağlılığımızı yine teyit ediyoruz ve misyonumuzu Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’nden yerine getirmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.