ABD’nin Minnesota eyaletinde 8 bin yıllık kafatası bulundu

Minnesota Nehri’nin kurumuş alanında kayakçılar tarafından bulunan ve kayıp bir kişi yahut cinayetle ilgili olabileceği niyetiyle yetkililere teslim edilen kafatası kemiğinin milattan evvel 6000 ila 5500 yıllarında yaşamış birine ilişkin olduğu sonucuna varıldı.

Renville Bölge Şerifi Scott Hable, lokal medyaya yaptığı açıklamada, kafatası modülünün polis ve FBI’ya teslim edildiğini, daha sonra karbon tarihleme yolu ile antropologlar tarafından incelendiğini belirtti.

Hable, “Kafatası kemiğinin o kadar eski olması bizim için tam bir şoktu.” tabirini kullandı.

New York Times’a konuşan Minnesota Eyalet Üniversitesi’nde antropoloji profesörü Kathleen Blue, kafatasının muhakkak bölgede yaşayan kabilelerden birinin atalarına ilişkin olduğunu söyledi.

Öte yandan, şerif ofisi tarafından kafatası kemiğinin fotoğrafının toplumsal medyadan paylaşılmasına, inançlarına nazaran atalarına saygısızlık olarak niteleyen bölgedeki yerli Amerikalılar reaksiyon gösterdi.

Şerif Hable, yansılar üzerine paylaşımın kaldırıldığını belirterek, kafatası modülünün Sioux toplumu kabile yetkililerine teslim edileceğini duyurdu.

KAYNAK: AA