Alman futbolunun efsanesi Uwe Seeler ömrünü yitirdi

Almanya’nın efsane ismi, tıpkı vakitte dünya futbolunun unutulmazlarından olan, rekorların adamı Uwe Seeler, hayatını yitirdi. 

TÜM MESLEĞİNİ HAMBURG’A ADAMIŞTI

Batı Almanya formasıyla 72 maçta 43 gol atan ve 4 dünya kupasında uğraş eden Seeler, tüm kulüp mesleğini Hamburg’da geçirmişti. 1966 Dünya Kupası’nda ikinci olan Almanya’nın kaptanlığını yapan Seeler, dört dünya kupasında gol atan birinci futbolcu unvanına da sahipti.

Almanya’nın gelmiş geçmiş en düzgün oyuncularından biri olarak kabul edilen Seeler, baş vuruşları ve en beklenmedik açılardan gol atma yeteneği ile ünlüydü. Ayrıyeten alçakgönüllülüğü ve adaleti ile tanınıyordu ve memleketi Hamburger SV’ye olan sadakatiyle hürmet görüyordu.

Hamburg ile 580 maçta 490 gol atarak futbol tarihinin en değerli isimleri ortasına giren Seeler’in mevti sonrası, Hamburg İdare Heyeti Üyesi Jonas Boldt, “Onu asla unutmayacağız” açıklamasını yaptı. Boldt, “Seeler, düzgün bir insandı. Sadelik, sadakat, yaşama sevinci doluydu. Hamburg’un özüydü” sözlerini kullandı.

ALMANYA’NIN BİRİNCİ GOL KRALI

Hamburg tarihinin tüm vakitlerin en çok gol atan oyuncusu olan Seeler, 2003 yılında Hamburg’un fahri vatandaşı oldu. Hamburg belediyesinden yapılan açıklamada, “Hamburg, Uwe Seeler’in yasını tutuyor. Bundesliga’nın birinci gol kralıydı” denildi. Seeler, 1963’te kurulan Bundesliga’da 137 golle hala Hamburg’un rekor golcüsü.