Altın resesyon gerilimine girdi

Altın, ABD’de sakinlik tasalarının artmasıyla yükselişine orta verdi. Lakin uzmanlara nazaran Wall Street’te telaş duvarları büyümeye devam ederken altın gücünü koruyabilir.

Yaşadığı düşüşlerin akabinde son 5 süreç günü boyunca aralıksız yükselişini sürdüren altın fiyatları dün prestijiyle yükselişine orta verdi. Son periyotta yatırımcıların inançlı liman olarak dolara yönelmeleri altın fiyatlarını baskı altında bırakıyor. Doların memleketler arası piyasalarda güç kaybetmeye başlaması son bir haftadır altın üzerindeki baskıyı hafifletmiş, spot piyasada altının ons fiyatı yine 1.900 dolara hakikat hareketlenmişti. Fakat ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif sıkılaşma siyasetleri ve ABD’de sakinlik tasalarının büyümesi sonrası azalan talep nedeniyle beş günlük yükselişini sonlandırdı. Ons altın dün en yüksek 1.868 dolar düzeyini, en düşük 1.843 dolar düzeyini gördü.

DORUKTAN 235 DOLAR UZAKTA

Koronavirüs salgını ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetine ait belirsizliklerle yıla zayıf başlayan altın Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla dorukları zorlamıştı. 8 Mart’ta altın 2.078 dolara kadar yükselerek yılın tepe düzeyini test etti. Lakin Fed’in yüksek enflasyona karşı kararlı davranacağının görülmesi dengelerin bir sefer daha değişmesine neden oldu. Ons fiyatı martta gördüğü tarihi doruğun yaklaşık 235 dolar altında seyrederken, yurtiçinde dolar kurundaki yükselişe paralel altının gram fiyatı ise 980 liraya kadar yükseldi.

Wall Street’te telaş büyürken bedelli metal durdurulamaz

Uzmanlar risklere karşı kıymetli bir liman olan altının dolar karşısında büyük bir direnç sergilediğine dikkat çekiyor. “Wall Street’te kaygı duvarları büyümeye devam ederken altını durdurmak mümkün olmayabilir” diyen Oanda Corp. Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, “Enflasyonist baskıların sürdüğü, Çin’deki Kovid-19 durumunun büyük bir bilinmez olarak kalmaya devam ettiği ve ABD’deki şirketlerin görünümleri düşürdüğü ortamda altının dayanak görmeye devam edeceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.