Apple kanunlara boyun eğdi! Rekor gelir kaybı yolda

Apple, üçüncü taraf ödeme hizmetlerine pek de sıcak bakan bir şirket değil. Teknoloji devi, daha evvel oyun içi direkt ödeme tekniği eklediği için Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games’le mahkemelik oldu ve hatta sevilen imal App Store’dan bile kaldırıldı.

Apple, App Store‘da geliştiricilerin yalnızca kendi ödeme sistemlerini kullanmalarına müsaade veriyordu. Lakin bu, Güney Kore’deki Telekomünikasyon Ticaret Yasası ile artık değişti. Çünkü şirket, bir mühlet evvel yapmış olduğu açıklamasında ülkede üçüncü taraf ödeme periyodunun başladığını duyurdu. Doğal bu durum rekor seviyede gelir kaybını da beraberinde getirecek.

APP STORE İÇİN ÜÇÜNCÜ TARAF ÖDEME PERİYODU BAŞLADI

ShiftDelete’de yer alan habere nazaran; Güney Kore’de 2021 yılında hem Apple’ın hem de Google’ın App Store ve Google Play Store’da yer alan uygulamalarda üçüncü taraf ödeme hizmetlerine müsaade vermesini zarurî kılan Telekomünikasyon Ticaret Yasası isimli bir antitröst yasası çıktı.

Bu yasa; Apple ve Google‘ın geliştiricilere kendi ödeme hizmetlerini kullanmasını mecburî kılması halinde caydırıcı para cezaları içeriyor. Hülasa geliştiricilerin önünü açıyor, lakin ilgili şirketlere önemli manada bir gelir kaybı yaşatması kuvvetle olası. Birebir vakitte yasanın komitelere karşı da sert bir tavrı kelam konusu.

Apple, birinci etapta bu duruma itiraz etse de bu yılın başlarında yasaya ahenk sağlayacağını duyurdu. Kısa müddet evvel de Güney Kore’de yeni devrin başladığını açıkladı. Fakat şirketin açıklamalarında birtakım kritik ayrıntılar olduğunu da belirtmekte yarar var.

Geliştiriciler, artık App Store‘da alternatif ödeme prosedürlerini kullanmakta özgür olacak. Lakin burada StoreKit Harici Satın Alma Yetkisi almaları gerekecek. Hatırlanacağı üzere bu, Hollanda’daki flört odaklı uygulamalara üçüncü tarafa ödeme yolu getirildiğinde de şirket tarafından zarurî tutuldu.

Bunun dışında Apple, alternatif bir ödeme yolu kullanılarak yapılan her satış için geliştiricilerden yeniden kurul almaya devam edecek. Bu oran yüzde 26 düzeylerinde olacak. Alışılmış üstte belirttiğimiz üzere Telekomünikasyon Ticaret Yasası kurullara karşı da sert bir tavra sahip. Lakin şirketin açıklaması Güney Koreli düzenleyicilerin bilakis bu tarafta.