Avrupa’nın güç modeli Türkiye

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin güç bakanları, bugün Brüksel’de harika toplanarak, doğal gaz santralleri dışındaki elektrik üreticilerine megavatsaat başına 200 avroluk tavan fiyat getirilmesini görüşecek. Türkiye, Avrupa’nın yeni geçtiği sisteme bundan 6 ay evvel geçerken, artan maliyetler karşısında ithal kömür ve doğal gazdan elektrik üretimi yapan santrallere megavatsaat başına 2 bin 500 lira, başka santrallere 1.200 lira ödenmesini kararlaştırmıştı. O devirde piyasaya müdahale olarak kimi çevrelerce eleştirilen bu kararın ne kadar gerçek olduğu ise AB’nin almayı planladığı karar ile bir defa daha ortaya çıktı.

DÜNYA BİZE YAKLAŞIYOR

Uludağ Güç Üst Yöneticisi İsmail Ergüneş, bir küme gazeteci ile bir ortaya gelerek güç gündemini kıymetlendirdi. “Olağanüstü devirlerin fevkalâde tahlilleri olur. Bunu kabul etmek lazım” diyen Ergüneş, elektrik üretim tesisleri için tavan fiyat uygulamasının Avrupa’nın güney ülkeleri tarafından bir sene evvel lisana getirildiğini lakin bu sisteme geçemediklerini anlattı. Ergüneş, “Avrupa bunun piyasaya büyük bir ihanet olacağını düşündü. Artık ise muhtemelen bugün çıkacak. Bizdeki modele geçiyor Avrupa. Yani orada en yüksek kaynak doğal gaz ise herkes birebir parayı ödemeyecektir ancak çok geç kaldılar. O yüzden onların buraya geldiği yerde açıkçası bizde de tavan fiyat uygulaması sürer. O mevzuda dünya bize gerçek yaklaşıyor” diye konuştu.

İsmail Ergüneş

İYİ Kİ O SANTRALLER VAR

Güneş, rüzgar, jeotermal, hidroelektrik üzere üretim alanlarına bir devir ayakta kalmaları için önemli teşvikler verildiğini, artık ise elini taşın altına koyma sırasının bu tesislerde olduğunu belirten Ergüneş, “Bu santraller kurulduğunda o gün denildi ki ‘Bu santraller desteklenmeden yaşayamıyor, gün gelir muhtaçlık olur, bunları destekleyelim’ O gün de geldi. Yeterli ki o santraller var ve kapanmadı. O gün çalışmadığı halde bu ülkenin insanları onlara iletim tarifesinin içerisinde kapasite bedeli ödedi. Yenilenebilir kaynaklara birebir formda dünyada elektrik çok ucuzken teşvikler verildi. Artık sıra bu tesislerde” sözünü kullandı.