Barış Soydan yazdı: TOBB isyan değil bankaları şikâyet etti…

Halk TV müellifi Barış Soydan, yazısında TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kredi faizlerinin yükselmesine reaksiyon göstermesini kıymetlendirdi. Enflasyon resmi sayılara nazaran bile yüzde 80’le ulaşmışken kredi faizlerinin yüzde 40-50 oranında artmasını garip bulduğunu belirten Soydan, bankaların örtülü artırıma gittiğini, enflasyonun yükselmesini engellemek için kredileri kıstıklarını, kamu bankalarının kredi vermediğini, özel bankaların da faizleri artırdıklarını yazdı.

Barış Soydan’ın “TOBB isyan etmiş, Erdoğan’a şikâyet etmiş olmasın?” başlıklı yazısı şöyle:

“Ekonomide her şey harika, her şey olağanüstü olduğu için bugüne kadar iktidarın siyasetlerine karşı en ufak bir itirazını duymadığımız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, nihayet isyan etmiş. Haber sitelerinde ‘İsyan’ sözü kullanıldığı için ben de isyan dedim. Sözcü’deki haberin başlığı şöyleydi mesela: ‘İş dünyasından kredi isyanı’. Bizim site de ‘TOBB’dan sonra İSO da isyan etti: Zincirleme tepki uyarısı’ demiş. Bayram değil, seyran değil iş dünyası neden isyan etti sanki?

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu bir mühlet evvel koltuğunda birinci 20 yılı tamamladı, ikinci yirmi yıla merhaba dedi. Bu başarıyı odalar ve borsalardan aldığı güçlü takviyeye borçlu. İktisattaki yanlışlar konusunda çıt çıkarmamasına, enflasyonla ve öteki problemlerle ilgili tek bir tenkit, tek bir itiraz lisana getirmemesine borçlu olduğunu mu düşünmüştünüz yoksa? Hiç de bile değil.

Düşündüğünüzün bilakis Hisarcıklıoğlu aktif bir lider. Gün geçmiyor ki, Türkiye’nin kıymetli meseleleri konusunda bir açıklama yapmasın. Başkan’ın son devirde yaptığı açıklamalardan bir demet: ‘Vali ve vekillerin aldığı maaş, maaş değil’, ‘Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici’, ‘Türk lirasına inancı tesis eden adımları destekliyoruz’, ‘Sanayide çalıştıracak eleman bulamıyoruz’.

Evet, Hisarcıklıoğlu dün yeniden isyan etmiş. ‘Yine neye isyan etti sanki?’ diye haberleri okuyunca bankalara isyan ettiğini anladım. İktisat idaresine isyan edecek değildi ya.

TOBB Lideri, bankaların kredi faizini yüzde 40-50’ye çıkarmasına çok kızmış, indirim istiyor. Bankalara ben de bu mevzuda çok kırgınım. Enflasyonun TÜİK’e nazaran yüzde 80’e, bağımsız iktisatçılara nazaran yüzde 180’e dayandığı bir ortamda yüzde 40-50 faiz istiyorlar, olacak iş mi bu? Halbuki Cumhurbaşkanımız ne demişti: ‘Faiz neden, enflasyon sonuçtur.’ Enflasyonu kimin yükselttiğini gördünüz mü artık?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faiz talebine karşın bankaların kredi faizini yükseltmesi sahiden de biraz garip. Bankalar kendi başlarına nazaran iş yapıyor olamaz, özgür piyasa iktisadı mi burası?

Biraz araştırınca enflasyonla çaba için siyaset faizini artıramayan iktisat idaresinin bankalar eliyle örtülü artırıma gittiğini öğrendim. Enflasyonun daha da patlayıp yüzde 100’ü de aşmasından korkmuşlar. Bunu engellemek için kredileri biraz kısma kararı almışlar. Kamu bankaları artık kredi vermiyor. Özel bankalar da kredi faizlerini yükseltmiş.

TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu işte buna isyan ediyor.

İktidar partisi 2017 Başkalık Referandumu’na ve 2018 seçimlerine kredilerin gemi azıya aldığı bir ortamda gitmişti. Referandumun kıl hissesi kazanılmasında Kredi Garanti Fonu’nun dayanağıyla o yıl açılan dev kredi paketinin büyük tesiri olduğu sır değil. Bu siyasetle AKP bir seçim daha kazanır mı bilmiyorum fakat iş dünyasının şikayetleri kulağına giderse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok kızacağını biliyorum.

TOBB’un istediği üzere kredi faizleri indirilir, kamu bankaları da gaza basarsa enflasyon yüzde 100’ü de geçer. Sinema de orada kopar.

TOBB Lideri ve iş dünyası işte bunu istiyor. ‘İsyan’ buymuş. İktisat siyasetlerindeki yanlışları gözü pek bir biçimde ortaya koyan iş dünyasının yürekli temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum.”