‘Bayraktar TB2 Ukrayna’da oyunu değiştirdi’

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı akında yaklaşık 3 ay geride kalırken, yaşanan Yılan Adası savaşı, Ukrayna’daki savaşın en stratejik ve sembolik yerlerinden biri oldu.

İşgalden sonraki birinci günlerde, Karadeniz’de Odessa’nın güneyinde stratejik bir noktada bulunan bu kayalık adada, Ukraynalı askerlerin Rus savaş gemisine “eve git” dedikleri yer oldu.

Bugün, Rusya, adanın kısmen denetimini elinde tutarken, bu hafta bir Raptor devriye botu da dahil olmak üzere Yılan Adası’nda araçları yok eden Ukrayna ordusuna bağlı Bayraktar TB2 drone’larının birkaç görüntüsü yayımlandı.

Görüntülerde bir savaş gemisinin drone’larla batırılması da dahil olmak üzere Rus askerlerine karşı Bayraktar TB2’lerin üstün performansı gözler önüne serilirken, kaydedilen ses kayıtlarında Rus askerlerinin kendilerine ateş etmeye devam eden Bayraktarlardan yakındığı ortaya çıktı.

İngiliz Telegraph’ın haberinde ise, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın başından bu yana, çoğunlukla tanklara ve öteki zırhlı araçlara yönelik 800’den fazla onaylanmış Bayraktar saldırısı gerçekleştiği bildirildi.

Telegraph, ‘Bayraktar TB2 Ukrayna’da oyunu değiştirdi’ sözleriyle Türk İHA’yı manşetine taşıdı.

Bayraktarlar Ukrayna’nın savunmasına değerli bir rol oynarken ülkede birçok simgeye Türk üretimi İHA’nın ismi verildi.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz ay çıkan haberlerde Ukrayna’da halkın Bayraktar TB2 için müzikler yazmaya başladığı, evcil hayvanlarına Türk imali insansız hava aracının isminin verildiğini aktarmıştı.

CNN International ise, “O parlak tanklar ateşe veriliyor, Bayraktar, yeni çılgınlık bu” kelamlarıyla Türk İHA için müzikler söylendiğini vurgulamıştı.

Haberde, Kiev belediye liderinin geçtiğimiz ay kentin hayvanat bahçesinde yenidoğan bir lemurun isminin Bayraktar olacağını duyurduğu bildirilirken, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kiev polis köpeği eğitim merkezindeki öbür bir köpek yavrusu olan Bayraktar’ın fotoğrafını paylaşmıştı.