Bilim Heyeti Üyesi Tevfik Özlü: ‘Virüs, soğuk algınlığına döndü’

Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün çok yaygın olduğuna dikkat çekerek hadise sayılarının bildirilenden çok yüksek olduğunu, hastalığın artık hafif atlatıldığını, riskli kümelerin kendini müdafaası gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Vaka sayılarımız artıyor. Bizim hastanede yatış hadiseleri da artmaya başladı. Covid servisimizi kapatmıştık. Covid hastamız hiç yoktu. Fakat son vakitlerde Covid için yatırdığımız hastalar olmaya başladı. Tekrar ağır bakımda da şu anda hastamız var. Ağır bakımı Covid ağır bakım olmaktan çıkarmıştık. Büsbütün hastalarımız bitmişti. Hadise sayılarında şu anda bildirilen sayılar gerçeği temsil etmiyor bence. Çok çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum hadise sayılarının. Lakin toplumda artık beşerler hasta olunca eskisi üzere gidip test yaptırmıyorlar. 2020-2021’i hatırlarsanız en ufak bir öksürüğünüz, ateşimiz olsa çabucak sarfiyat test yaptırırdık; ‘acaba Covid mi olduk’ diye korkardık. Lakin artık beşerler bunu hafif atlatıyor; nezle, grip, soğuk algınlığı üzere atlatıyor. Hasebiyle ‘hastaneye gideyim test yaptırayım’ demiyor. Onun için olay sayılarının olağanda bildirilenin çok çok üstünde olduğunu düşünüyorum. Etrafımıza bir bakalım etrafımızda bildiğimiz, tanıdığımız, yakınımız, komşumuz, arkadaşlarımız ortasında son 15 günde 20 gün içerisinde soğuk algınlığı, nezle, grip ve gibisi bir hastalık geçiren çok kişi olduğunu görürsünüz. Hatta aile uzunluğu bunların bir ortada hazırlandıklarını görürsünüz yani bu kadar yaygın şu anda lakin çok şükür ki, hafif bir hastalık halinde atlatılıyor.”

‘ENDİŞELENMEYE GEREK YOK’

Koronavirüsün artık ekseriyetle akciğerlere inmediğini belirten Prof. Dr. Özlü, şöyle devam etti:

“Genelde 2-3 gün içinde temastan sonra semptomlar başlıyor. Hafif bir boğazda yanma, ağrı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, bedende kırgınlık, halsizlik, yapabiliyor. Ateş bazen yapıyor. Bazen koku ve tat alma duyusu kaybı yapmaya başladı tekrar. Ancak genelde akciğere çok inmiyor. Yani akciğerde zatürree, teneffüs yetmezliği çok yapmıyor. Fakat bizim yatırdığımız olgular genelde yaşlı ya da kronik hastalığı olan olgular ya da bağışıklığı baskılanmış, kanser tedavisi gören ya da bağışıklığı baskılayan kimi ilaçlar kullanmakta olan şahıslar. Onlarda ağır seyredebiliyor. Hastaneye yatış, ağır bakım takviyesi gerektirebiliyor ve ölümcül sonuçlanabiliyor. Gençseniz, kronik bir hastalığınız yoksa ve aşılıysanız çok sorun yok. Hastalanabilirsiniz lakin hafif atlatacaksınız. Yani çok endişelenmeye gerek yok. Şöyle düşünün nasıl ki nezle, grip, soğuk algınlığı nasıl bir hastalıksa bu da o denli bir hastalık haline dönmüş durumda. Nezle olmamak için ne yapıyorsanız ya da soğuk algınlığı olmamak için neye dikkat ediyorsanız bunu da tıpkı halde kıymetlendirmemiz lazım”