Bitcoin’in bu hafta da 19 bin doların altına düştü

Yatırımcıların, büyük merkez bankalarını faiz oranlarını yükseltmeye zorlayan yüksek enflasyon konusundaki tasaları devam ederken, en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin’in fiyatı tekrar 19 bin doların altına düştü.

Analiz şirketi Coinmarketcap’in bilgilerine nazaran, Bitcoin dahil global kripto para piyasasının bedeli yalnızca 24 saat içinde yaklaşık yüzde 4,74 düşerek 856 milyar doların altına indi.

En büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin, makroekonomik telaşlar ve yüksek profilli kripto şirketlerinde görülen likidite krizinin baskısı altında kaldı. Süreksiz de olsa 19 bin doların altına inen Bitcoin’in fiyatı, daha sonra toparlanarak 19 bin doları aştı.

Bitcoin’in son 7 gündeki kıymet kaybı yüzde 8’e yaklaştı. Bitcoin’in piyasa kıymeti de 370 milyar doların altına indi.

Bitcoin, bu yıl yaklaşık yüzde 58 düştü. Kasım 2021’de tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 68.990 dolarda bulunan Bitcoin, kelam konusu tarihten bu yana yüzde 72 kıymet kaybetti. 

Piyasa bedeli bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 7’den fazla paha kaybederek 1.032 dolar düzeyine indi.

Analistler, yüksek enflasyon, artan faiz oranları, likidite krizi ve ekonomilerdeki resesyon telaşlarının kripto para piyasasında baskı oluşturduğunu belirtti. 

Bazı analistler, kripto para piyasasında risk iştahının azaldığını belirterek, Bitcoin’in 18 bin doların altına gerilemesi durumunda madenci faaliyetlerinin durabileceğine işaret etti.

KAYNAK: AA