Bolu’da içme suyundan zehirlenenlerin sayısı 130’a yükseldi

Bolu Valiliği, merkeze bağlı Yuva köyünde içme suyundan zehirlenerek hastanelere başvuran vatandaşların sayısını 130 olarak açıkladı.

58 hastanın tedavisi sürüyor

Yapılan açıklamada, “71 hastamızın tedavisi tamamlanmış olup, 58 vatandaşımızın tedavisi hastanelerde devam etmektedir. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü takımlarımız başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarımız çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir” denildi.

Kentteki tüm depolar denetlenecek

İHA’nın aktardığına nazaran; Vali Erkan Kılıç başkanlığında toplanan Vilayet Genel Hıfzıssıhha Meclisinde ise kentteki su depolarıyla ilgili yeni kararlar alındı. Toplantıda kentteki tüm içme suyu depoları ve çeşmelerin dezenfeksiyon süreçlerinin çok acil biçimde yapılması ve depo klorlama aygıtlarının denetim edilerek çalışır vaziyette tutulması kararı alındı.

Temizlik takibi de yapılacak

Köy su depolarının temizliğinin hassasiyetle yapılmasına devam edilmesi, suların klorlanması ve depo temizliğiyle ilgili süreçler için köy muhtarlarınca bir kişinin görevlendirilmesine karar verilirken, görevlendirilen bireylerin valilik ve kaymakamlıklara bildirilmesi gerektiği, mevzunun takibinin ise Vilayet Özel Yönetimi ile kaymakamlıklarca yapılması kararlaştırıldı.

İhmali bulunan ya da kusurlular cezalandırılacak

Alınan kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru bulunanlara ya da kararlara muhalefet edenlere Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. hususu ve hata teşkil etmesi halinde TCK’nin 195. unsuru, ayrıyeten ilgili mevzuatın ilgili hususları yeterince süreç yapılarak, idari ceza kesileceği belirtildi.