Bursa Karacabey’de toplu konut hazırlığı

Mahalleye yakın bölgede bir yandan inşası süren ve bir yandan da birtakım fabrikaların üretime başladığı yeni jenerasyon sanayi bölgesi TEKNOSAB ile bölgede 200 bin kişilik ek bir nüfus öngörüldüğünü belirten Özkan, “Bölgenin gereksinimi için toplu konut projemizi ilgili bakanlarımızla görüşme imkanı bulduk. TEKNOSAB’ın getireceği ek istihdam ve nüfus yükünün planlı bir halde hayata geçirilmesi için kıymetli bir seçenek sunuyoruz” dedi.

Özkan, inşaat çalışmalarının hala sürdüğü ve birtakım fabrikaların da üretime başladığı TEKNOSAB’ın tamamlandığında, bölgede 200 bin kişilik ek bir nüfusun planlanması gerektiğine işaret etti.

Bununla ilgili uzun müddettir çalışmalar yaptıklarını aktaran Özkan, “TEKNOSAB vasıtasıyla Karacabey’imiz önemli manada bir istihdam imkanına kavuşacak ve yaklaşık 200 bin kişilik ek bir nüfus bu bölgede ikamet edecek. Yapılan çalışmalara nazaran bir taraftan İstanbul-İzmir otoyolu ki TEKNOSAB da bir kavşakta buraya bağlanacak ve İstanbul’a 1,5 saatten İzmir’e ise 2,5 saatten az bir vakit diliminde, bu bölgeden ulaşım imkanı oluşacak. TEKNOSAB projesinde yeni kuşak organize sanayi bölgesi olarak, nitelikli sanayi kuruluşları konumlanıyor. Halihazırda TOGG araba fabrikasına yedek kesim üreten bir sanayi şirketi, 3 vardiya olarak çalışmalarına devam etmekte ve önümüzdeki günlerde de yaklaşık 14 tane sanayi tesisinin açılışı gerçekleşecek. Bir taraftan İstanbul-İzmir otoyolu, bir taraftan da süratli trenin geçtiği bir sınır. Altyapı Yatırımlar Genel Müdürü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda güzergah konusunda yeni bir mutabakata varmak üzereyiz. Bu çerçevede TEKNOSAB’a yakın bir yerde hem yük hem de yolcu istasyonu olacak, Karacabey’in Taşlık Mahallesinde de tıpkı formda bir istasyon konumlanacak” halinde konuştu.

ÖDEME GÜÇLERİNE NAZARAN OLACAK

“Bursa’mızın en kıymetli bir sorunlarından bir tanesi trafik, nüfus ve barınma” diyen Özkan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir atağı ile TOKİ vasıtasıyla, konut muhtaçlığı olan vatandaşlarımızın konut edinmesi için yeni bir seferberlik başlıyor.

Biz de bu çerçevede, Etraf ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bursa’yı ziyaret ettiğinde kendilerine iki tane teklif sunduk. Bir tanesi Taşlık Mahallemizdeki bir alan, ikincisi de hem Karacabeyli hem de Bursalı vatandaşlarımızın konut muhtaçlığını karşılayacak Yenikaraağaç Mahallemizde, içinde bulunduğumuz 940 dönümlük alan. Bakıldığında dikenlik, makilik bir yerden kelam ediyoruz. Bir tarafta süratli tren istasyonuna çok yakın, bir taraftan İstanbul-İzmir otoyoluna bağlanma imkanı var. Öbür taraftan da Bursa-Karacabey yoluna çok kısa bir aralıktaki ulaşım noktasında ve büsbütün stratejik bir pozisyonda yer alıyor. Bu arazinin kıymetli özelliklerinden bir tanesi de Uluabat Gölüne karşı olması ve burada son derece hoş bir görüntü oluşması. İnşallah hayata geçerse hem dar gelirli vatandaşlarımıza hem de gelir seviyesi daha yeterli olan vatandaşlarımıza alternatif projelerden oluşan, kendi ödeme güçlerine nazaran çeşitli seçeneklerin sunulacağı bir proje olacaktır” dedi.

GÖL GÖRÜNTÜLÜ KEYİFLİ BİR HAYAT

TEKNOSAB ile ilgili ek bir istihdam yükünün oluşacağını en başından beri öngördüklerini belirten Özkan, en az 50 bin 60 bin kişinin bu projede çalışacağını ve geçimlerini buradan idame ettireceklerini lakin bu istihdam muhtaçlığının yalnızca Karacabey’den sağlanma imkanının olmadığını söz ederek, “Dolasıyla dışarıdan yahut Bursa’dan gelen vatandaşlarımız da bu sanayi tesislerinde çalışacak, çalışacağı için de gidiş geliş trafik yükü farklı bir sorun oluşturacak. İşte Avrupa’da olduğu üzere bu vatandaşlarımız 1 km 2 km uzaklıktaki işyerlerine bisikletleriyle dahi gitme imkanına kavuşacak ve göl görüntülü konutlarında, keyifli bir formda hayatlarına idame ettirebilecekler” diye konuştu.

Özkan, “Karacabey Belediyesi olarak, TEKNOSAB’ın getireceği ek istihdam ve nüfus yükünün planlı bir halde hayata geçirilmesi için bir seçenek sunuyoruz. İyi olsun diyoruz” halinde kelamlarını sonlandırdı.