‘Çelik’ sistemle 6 ayda konut teklifi

Dünyada artık inşaat müddetlerinin 6 ay civarında olduğunu söyleyen Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Lideri İsmail Özcan, süratli konut arzı için “çelik” sistemleri önerdi. Özcan, “Devletin özel bölümü bu alana yönlendirmesi lazım” dedi. Yeni Şafak’a konuşan Özcan, konut piyasasında arz-talep dengesizliği bulunduğuna dikkat çekti. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazine topraklarının konut edinimi emeliyle satılması uygulamasına takviye veren Özcan, “Şu anda en verimli tahlil olarak görünüyor” diye konuştu.

İsmail Özcan

GARANTÖRÜ TOKİ OLSUN

Daha evvelce kooperatifler dolayısı ile olumsuz deneyimleri olan insanların bu alandan uzak durduğuna dikkat çeken Özcan, “TOKİ yahut Emlak Konut garantör yahut müşavir olursa bu sistem ile birlikte hazine yerleri çok kıymetlenir. Birebir vakitte erişilebilir konutların çoğalmasına yol açabilir. Türkiye’nin konut muhtaçlığını çok süratli bir biçimde kapatır” sözlerini kullandı.

2021 yılında 400 bin aded konutun inşaatının başlandığını, lakin bunların tamamlanma mühletinin 15-18 ayı bulacağını vurgulayan Özcan, şöyle konuştu: “2023 yılının birinci çeyreğinde teslim edilmeye hazır hale gelecek bu konutlar piyasayı biraz da olsa canlandıracak ve kiraların stabil hale gelmesini sağlayacak. Dünyada artık inşaat mühletleri 6 ay civarında. Çelik sistemler ile birlikte bir binanın tamamlanması 6 aydan kısa sürebiliyor. Her şey fabrikada üretiliyor, inşaat alanına geliyor ve tabana yerleştiriliyor. Çok kısa bir müddette konut edinimi bu biçimde sağlanabiliyor. Bizim bu vakti kazanmamız lazım, çelik karkas üzere sistemlere eğilmemiz lazım. Devletin özel kesimi bu alana yönlendirmesi lazım.”