DÜZGÜN Parti: Oy oranımız yüzde 20’ye ulaştı, yıl sonuna kadar birinci parti pozisyonuna geliriz’

GÜZEL Parti, muhalefet bloğunda güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir ortaya gelen altı parti içinde yer alıyor.

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Poyraz, “Yıl sonuna kadar YETERLİ Parti olarak hem anketlerde hem kamuoyu vicdanında birinci parti pozisyonuna geleceğimize inanıyorum. Şu anda anketlerde ÂLÂ Parti yüzde 20 seviyesinde bulunuyor. (Yıl sonunda kaç olacağımıza dair) Sayısal bir tespitte bulunmak mümkün değil. Türkiye birçok değişim ve etkenin olduğu bir yapıda. Birinci parti olma kararlılığımız ve tezimiz çok net” dedi.

ÂLÂ Parti 2018 milletvekili genel seçimlerinde Yüksek Seçim Konseyi sonuçlarına nazaran yüzde 10 civarı oy almıştı.

Partilerinin kurulduğu 2017’den bu yana çıkışta olduğunu belirten Poyraz, “Türkiye’nin bu türlü bir gereksinimi vardı. GÜZEL Parti toplumsal demokrat, milliyetçi, liberal fark etmeksizin herkesin merkezde siyaset yapma kararıyla yer aldığı bir parti. Bu çok kıymetli bir ayrıntı. Genel Liderimiz Akşener bu süreçte de 27 yıllık tecrübesi ile partiyi yükseliş trendine oturttu. Başlattığımız ‘az kaldı’ kampanyası öbür kampanyalardan biraz farklılaşan bir kampanya… Bununla, Genel Liderimiz iktidar yürüyüşümüzün çok daha kararlı halde startını verdi”

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri olağan kaidelerde Haziran 2023 tarihinde yapılacak.

Poyraz, seçimler ister vaktinde, ister erken yapılsın YETERLİ Parti’nin hazır olduğunu belirtti.

“İYİ PARTİ’NİN ALTILI MASADAKİ YERİ OY ORANLARINA NAZARAN DEĞİL”

Birinci parti olmaları durumunda altılı masanın konumunun bundan etkilenmeyeceğini kaydeden Poyraz, “İYİ Parti’nin altılı masadaki yeri oy oranlarına nazaran değil; orası güçlendirilmiş parlamenter siseteminin inşası ve Türkiye’nin buna kavuşması noktasında oluşturulan bir masa. Orada oy sırasına nazaran, yaş sırasına nazaran, tecrübeye nazaran oturma kelam konusu değil” dedi.

Altılı masanın güçlendirmiş parlamenter sistemi inşaa etme üzerine kurulduğunu kaydeden Poyraz, “İYİ Parti’nin oy oranın yüksek olması ya da düşük olması güçlendirilmiş parlamenter sistemin hayata geçirilmesinde durum belirlemiyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde (CHP Genel Başkanı) Kılıçdaroğlu’nun altılı masayı işaret etmesi kendisinin siyasi nezaketinin tezahürü. Masa bir ittifak ya da koalisyon değil. Ana çıktı orada güçlendirilmiş parlamenter sistem.”

“ORTADAN KALKMIŞ DURUMDA”

Türkiye’deki mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını, ekonomik, sosyolojik ve ruhsal olarak durumun sorunlu olduğunu vurgulayan Poyraz, “Bu iktidarın milletle empati, manaya ve meselelere tahlil bulma yeteneği ortadan kalkmış durumda. Bu nefret duygusu daha kısa periyodik, başlar ve biter. Güvensizlik duygusu derin ve yaralayıcıdır. Millet şu anda iktidara güvenmiyor” diye konuştu.

Poyraz, partilerinin başlattığı “az kaldı” kampanyası ile seçim startı verip vermedikleri sorusuna ise, “İktidarın karnesi ortada. UYGUN Parti her an seçim olacakmış üzere hazır. Ancak şunun şurasında da vaktinde yapılacağını kabul edersek bile bir yıl kalmış durumda. YETERLİ Parti’nin seçimi değil bu startı vermek, iktidar aslında startı verdi” dedi ve parti olarak hazır olduklarını bu kampanya ile lisana getirdiklerini söyledi.

Poyraz, kampanya ile Türkiye’nin gereksinim duyduğu liyakat, adalet, özgürlük, üretmek, kalkınmak üzere konuları bilhassa gündeme getirdiklerini belirterek, “Bunların bir zümreye değil Türkiye’ye ilişkin olmasını istiyoruz” dedi.