Elazığ’da, 164 konut için kura çekimi yapıldı

Depremde konutları yıkılan depremzedeler için, çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor…

AA’nın haberine nazaran; sarsıntılarda konutları yıkılan ve ağır hasar görenler için inşa edilen 164 konut için kura çekimi yapıldı.

Merkez ve ilçelere bağlı belde ve köylerdeki 164 hak sahibi için Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü hizmet binasında kura çekim merasimi düzenlendi.

İl genelinde 23 bin 972 hak sahibi teslim edildi

Vali Ömer Toraman, merasimde, imali tamamlanan sarsıntı konutlarını kura çekerek bekletmeden hak sahiplerine teslim ettiklerini, 2020’de yaşanan sarsıntılardan sonra vilayet genelinde 23 bin 972 hak sahibi tespit ettiklerini aktardı.

İl genelinde yüzde 81 konutlarına kavuştu

Depremden sonra imaline başlanan konutlarda son evreye geldiklerini anlatan Toraman, zelzelenin akabinde merkezde hak sahiplerinin yüzde 97’sinin, vilayet genelinde de yüzde 81’inin konutlarına kavuştuğunu bildirdi. Devletin hak sahiplerine konutlarını teslim etmek için büyük uğraş gösterdiğini söz eden Toraman, şöyle konuştu:

“19 bin 183 konut teslim ettik. Bu çok yüksek bir sayı. Bu konutları teslim alan vatandaşlarımızın büyük kısmında memnuniyet var. Bunu kimileri görmek istemese de bu bir gerçek. 19 bin 183 konut. Bu insanları 4 bireye çarpsanız, 80 bin nüfusa tekabül ediyor. Bu kadar vatandaşımız eşiyle çocuklarıyla konutlarına yuvalarına kavuştu. Şu anda huzur içerisinde hayatlarını devam ettiriyorlar. Bu kadar konutun üretildiği bir yerde ufak tefek dertler oluyor. Onlara da her gelen itirazı, şikayeti kayda alıyoruz. Tamamlanıncaya kadar da takibini yapıyoruz.”