Eski sevgilisini telefonunu göstermedi diye öldürmüş

Bursa’da, eski sevgilisi Asya Pınar Üzümcü’yü (21), arkadaşı Alican Vergül (26) ile gittiği konutunda, kapıyı çilingire açtırıp odasına girerek öldüren, annesi İfakat Evci’yi de yaralayan tutuklu sanık Oktay Hürmet (23) ile arkadaşının yargılanmasına başlandı. Hürmet, cinayeti kıskançlık nedeniyle işlediğini söyleyerek, “Telefonuna bildiri geldi. Şüphelenip bakmak istedim. Kabul etmedi. Bu davranışı zoruma gitti” dedi.

Olay, mart ayında Kestel ilçesinde meydana geldi. Oktay Hürmet, Asya Pınar Üzümcü’nün şikayetiyle hakkında uzaklaştırma kararı olmasına karşın, Üzümcü’nün meskenine gitti, kapıyı çilingire açtırıp içeri girdi. Burada çıkan tartışma, arbedeye dönüştü.

İddiaya nazaran Hürmet, Üzümcü’yü tekraren bıçakladı, kendisine pürüz olmak isteyen annesi İfakat Evci’yi de bedeninin 5 yerinden yaraladı. Anneyle kızı kanlar içinde kalırken, Hürmet 38 ABA 203 plakalı arabaya binip kaçtı.

Komşuların ihbarıyla adrese polis ve sıhhat takımları sevk edildi. Yapılan denetimde, Asya Pınar Üzümcü’nün hayatını kaybettiği belirlendi. İfakat Konutçu ise ağır yaralı olarak Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ölmeden evvel eski sevgilisinden gördüğü şiddet nedeniyle toplumsal medya hesabından ‘Sadece yaşamak istiyorum’ paylaşımı yapan Asya, doğum günü olan 11 Mart’ta toprağa verildi.

SAKARYA’DA YAKALANDI

Olayla ilgili soruşturma başlatan Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü takımları, şüphelinin Sakarya’ya gittiğini tespit etti. Yolda tedbir alan Pamukova İlçe Emniyet Müdürlüğü takımları, ilçe girişinde arabasıyla kaza yapan Oktay Hürmet ile yanındaki Alican Vergül’ü yakaladı. Kazada yaralanan Hürmet ve Vergül, hastanede tedavilerinin akabinde gözaltına alındı. Bursa’da adliyeye çıkartılan şüpheliler tutuklandı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, sanıklar Oktay Hürmet ile Alican Vergül hakkında, ‘tasarlayarak adam öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ hatasından 20’şer yıl, ‘nitelikli yağma’ hatasından 15’er yıl ve ‘konut dokunulmazlığını bozmaktan’ ise 5’er yıl mahpus cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede Üzümcü’nün, tehdit ve darp savlarıyla, bir müddet evvel, Oktay Hürmet’ten şikayetçi olduğu ve sanık hakkında 1 ay vadeli önlem kararı verildiğinin tespit edildiği de belirtildi.

‘ASYA İLE OTOBÜSTE TANIŞTIK’

Sanıkların yargılanmasına Bursa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Bursa Bayan Platformu üyelerinin de izlediği duruşmaya anne İfakat Konutçu de katıldı. Mahkemede tabir veren tutuklu sanıklardan Oktay Hürmet, sürücü olarak çalıştığı şehirlerarası otobüse yolcu olarak binen Asya Pınar ile tanışıp sevgili olduklarını söyledi.

Asya ile evlenmeyi düşündüğünü belirten Oktay Hürmet, cinayeti kıskançlık nedeniyle işlediğini belirtip, “Kayseri’de yaşıyordum. Otobüs sürücüsü olduğum için Bursa’ya gelip kendisiyle görüşüyordum. Kestel’den mesken tuttum. Meskenlerine gidip geliyordum. Hatta, eşyalarımı onlar yıkıyor ve ütülüyorlardı. Bazen ortamızda tartışmalar oluyordu. Tekrar kendisiyle tatlıya bağlıyorduk.

Bir gün yemek sırasında telefonuna bildiri geldi. Bakmak istedim. Telefonu zorla aldım. Bana, ‘sen karışamazsın’ dedi. 4 yıl maddi ve manevi dayanakta bulunduğum birisinin bana bu türlü yapması, psikolojimi bozdu, bu davranışı zoruma gitti. Daha evvel de kendisinden şüpheleniyordum” dedi.

‘İŞİM GEREĞİ BIÇAK TAŞIRIM’

Olay günü arkadaşı Alican Vergül ile eşyalarını almak ve Asya ile konuşmak için konuta gittiğini söyleyen Hürmet, “Arkadaşım Alican ile birlikte Kestel’e gittik. Otomobilde bir mühlet oturduk. Alican’a ‘Kötü şeyler olur’ dedim. O da ‘Bu işi halledelim’ dedi. Çilingir gelip kapıyı açtı. Hedefim Asya ile konuşmaktı.

Kendisine, neden bu türlü olduğumuzu soracaktım. Meskende kimse yoktu. Bir müddet sonra kapı açıldı. Asya odasına girdiğinde beni görünce şok oldu. ‘Seninle konuşmaya geldim’ dedim. ‘Git buradan’ dedi. Benim gönderdiğim paraları sevgilisini kastederek, onunla yediğini söyledi. Ne yaptığımı hatırlamıyorum. Konutta altın aramadım. İşim gereği her vakit bıçak taşırım. Annesini ben yaralamadım. Alican annesini bıçakladı. Çok üzgünüm ve pişmanım” dedi.

‘OKTAY BOĞAZIMA BIÇAK DAYADI’

Suçlamaları kabul etmeyen Alican Vergül ise Asyanın ailesine başsağlığı dileyerek başladığı sözünde, olay gününü şöyle anlattı:

“Oktay, polisle konuştuğunu, konuta girip eşyalarını alacağını söyledi. Çilingir çağırdı, içeriye girdik. Kendisinin elinde bıçak vardı. Ben kapıdan çıkmak istediğimde kolumdan tutup içeriye çekerek, boğazıma bıçak dayadı. Çok korktum. ‘Asya ile konuşacağım sadece’ dedi. Ayaklarına kapandım, ‘Ben gideceğim’ dedim.

Asya’nın geleceği saati biliyordu. ‘Kimseye ziyan vermeyeceğiz’ diyerek Asya’nın odasına girdi. Bana tava ve poşet verdi. ‘Annesi yanına gelirse başına tavayla vurup, poşeti geçirirsin’ dedi. Asya ile annesi geldi. Annesi mutfağa, Asya da odasına gitti. Asya’nın odasından bağrışma sesleri geldi. Kapıdan baktığımda İfakat Hanım’ı yerde gördüm. Kapıdan çıkıp merdivenlerden inerken Oktay ardımdan gelip sırtıma vurdu.

Arabanın yanına geldim. Elinde bıçak vardı. ‘Sen ne yaptın’ diye bağırdım. Beni tehdit etti. Otomobille yolda giderken elinden kurtulmak için ‘İmdat’ diye bağırdım, kimse duymadı. Bıçağı uçurumdan aşağı attı. Meskene girerken Oktay ayağına galoş giydi. Bana da zorla giydirdi.”

‘KISKANÇLIK YÜZÜNDEN KIZIMI ÖLDÜRDÜ’

Olayın tesirinden kurtulamadığını belirten İfakat Konutçu, “Sanık, kıskançlıkları yüzünden, kızımla ortalarında sorun çıkıyordu. Her keresinde ‘Siz çok yeterli bir ailesiniz, benim bu türlü bir ailem olmadı’ diyerek özür diliyordu. Birkaç sefer karakolluk ve adliyelik olduk.

Kendisi hakkında uzaklaştırma kararı vardı. Olay günü kızım dershanede kapının orada Alican’ı gördüğünü ayaklarının titrediğini belirtti. Akşam saat 19.05 sıralarında meskene geldik. Kapıda hiçbir şey yoktu. İçeriye girdik. Ben mutfağa geçerken kızım da odasına girdi. Kızımın odasından ‘Ah’ diye bir ses duydum. Örümcek yahut böcekten korktu, cam açık kaldı diye geldi herhalde diye düşündüm.

Odasına gittiğimde kızımın bıçaklandığını gördüm. Ben de anne olarak kızımı kurtarmak için üzerine atıldım. Beni de bıçakladı. Bu sırada gerimden biri omuzlarımdan tutup, kızımın yatağının üzerine oturttu. Kıskançlık yüzünden kızımı öldürdü. 6 aydır hala sanığın bakışını unutamıyorum. En ağır cezayı verin” diye konuştu.

İfadelerin akabinde sanık avukatları tahliye talebinde bulunurken, 2 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. (DHA)