Fatih Terim: Belgeseli eşimle izledik ağladık

Galatasaray ve Türk futbolunun kıymetli isimlerinden Fatih Terim, Netflix’teki belgeselinin yayınlanmasından çabucak evvel röportaj verdi.

Fatih Terim, belgeselinin yayınlanmasından kısa bir müddet evvel Banu Yelkovan’ın Netflix ismine sorduğu sorulara yanıt verdi.

Netflix’in küresel sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak yer alan röportajda, Fatih Terim’in dikkat çeken açıklamaları yer aldı.

“4 kısımda hem bana hem hayata dair çok şey anlatılıyor”

“Her birine farklı belgesel yapılabilecek birçok maçı ve öyküyü, dört kısımda toplamak, çok sıkıntı bir iş. Belgesel çekimleri sırasında tüm mesleğinizi ve hayatınızı bir daha yaşamak sizde nasıl hisler uyandırdı?” sorusunu yanıtlayan Fatih Terim “Kupalar, madalyalar, arşivlerdeki imgelerim yahut fotoğraflarım benim için çok şey söz ediyor. Bir kupaya yahut fotoğrafa baktığımda; o anın kıssasını hatırlıyor, o anın hissini yaşıyorum. Aslında bu belgeseli yapmayı kabul ettiğimde içimden geçen de buydu. Herkesin gördüğü ile bana yaşattığı duyguyu birleştirmek. Dediğiniz üzere bazen bir dost sohbetinde, bir maçı bile saatlerce konuşabilirken, neredeyse tüm hayatımı dört kısma sığdırmak zordu. Esasen sığmadı. Lakin eminim beni hiç tanımayan birinin bile dikkatini çekse, dört kısım de hem bana hem hayata dair çok şey anlatıyor.” sözlerini kullandı.

“Eşim Fulya ile izledik, ağladık”

“Sonrasında birinci izlediğinizde neler hissettiniz?” sorusunu yanıtlayan tecrübeli teknik adam “Ben çekimler sırasında periyot dönem yaşadıklarımı anlatıyorum. Adana, İstanbul, Ankara, İzmir derken Floransa, Milano, tekrar İstanbul… Anlatıyorum fakat hatırladıkça başa dönüyoruz yahut öteki mevzuya geçiyoruz. Ben ne anlattığımı çok âlâ hatırlıyorum alışılmış lakin öbürleri ne dedi, ne anlattı, bilmiyorum. Bir yahut iki kişinin eş vakitli çekimi yapılmış. Yalnızca onların birer yorumu geldi bana soru olarak. Onun dışında hiçbir şey bilmiyorum. İnanır mısınız, uzunca bir mühlet kimler konuştu, onu da bilmiyordum. Neyse, dediler ki, hocam birinci iki kısım bitti, gelin. Eşim Fulya ile izledik ve gözyaşlarımızı tutamadığımız anlar oldu. Hiç kolay değil. İnsan o an kendine yabancılaşıyor. Yani izlediğin kendi hayatın ancak imgeler, müzik, konuşmalar… Bir müddet sonra son iki kısmı izledik. Bu sefer kızlarım vardı yanımda. Baktım onların da gözler doluyor. ‘Elinize sağlık’ dedik ve çıktık. Şu an bile çok heyecanlıyım. İleride torunlarımın, ‘bu bizim dedemiz’ diye anlatmak yerine izletecekleri bir iş olmuş. Bu his beni çok keyifli ediyor.” açıklamasını yaptı.

“Gençken ani parlamalarım vardı”

“Eşiniz bu mesleği yapamayacağınızı düşündüğünü ve çok yanıldığını anlattı. Teknik yönetici olmaya tam olarak ne vakit karar verdiniz?” sorusuna cevap veren Fatih Terim “Eşim Fulya’nın haklı olduğu şey gençlikteki ani parlamalardı. Gerçi hâlâ var ancak o vakit bu meslek için uygun olmayabilir diye düşünüyordu. Bir futbolcu şayet alanda inandığını yapabiliyor ve oyunu yalnızca kendi açısından değil ekip açısından okuyabiliyorsa kesinlikle bir gün teknik yönetici olmayı aklından geçirir. Aklından geçirmekle hayata geçirmek farklı elbette. O devir teknik yönetici olmam için değerli isimlerden tavsiyeler alıyordum. Ben de kendime, bunun için çok çalışıp kendimi geliştireceğime, daha yiğit olabileceğime, yapılmamışları denemek istediğime inanıyordum.” diye konuştu.