Finlandiya açıkladı: Türkiye ve İsveç’le üçlü toplantı düzenlenecek

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik veto kartını göstermeye devam ederken, Finlandiya’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde NATO’ya girmeye hazırlanan İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini veto eden Türkiye, 28-30 Haziran’da İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılan NATO Doruğu’nda ikna edilmiş ve itirazlarını geri çekmişti.

İki ülkeyi teröre takviye vermekle suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay sonunda “Terör örgütü uzantılarını ülkemiz aleyhine faaliyetten alıkoymadıkları sürece bizden olumlu yaklaşım beklemesinler” diyerek mutabakata karşın iki ülkenin NATO üyeliğini veto edebileceklerinin sinyalini vermişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “İsveç ve Finlandiya taahhüt ettiklerini yerine getirmedi, şimdi bir adım görmedik” diye konuşmuştu.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya, hazirandaki NATO Zirvesi’nde mutabakata varmıştı.

Konuyla ilgili Finlandiya’dan yeni bir açıklama geldi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, dün gazetecilere yaptığı açıklamada İsveç ve Türkiye’yle bu ay sonunda toplantı düzenleyeceklerini duyurdu. “Finlandiya, İsveç ve Türkiye ağustosta Finlandiya’da görüşecek” diyen Haavisto, görüşmede NATO Doruğu’nda imzalanan memorandumun kurallarının detaylı olarak ele alınacağını söz etti.

Son olarak İsveç’te terör örgütü PKK şüphelisi bir kişinin hudut dışı edileceği bildirilmişti. 11 Ağustos’ta da İsveç’in Türkiye’nin dolandırıcılık cürmünden kırmızı bültenle aradığı bir kişiyi iade etme kararı aldığı açıklanmıştı.