Hasköy Yahudi Mezarlığı’na akında 5 çocuk gözaltında: ‘Barbarlık, kanım dondu’

DUVAR– İstanbul Hasköy’de bulunan Yahudi mezarlığına 13 Temmuz’da saat 17.00 sularında akın gerçekleştirildi. Hücumda 36 mezar taşı parçalandı, mezarlar kazıldı ve tahrip edildi.

Saldırının akabinde çok sayıda kişi mezarlığa gelerek yakınlarına ilişkin mezar taşlarının kırılıp kırılmadığını denetim etti. Mezarlık vazifelileri hücuma ait bilgi vermek istemezken hahambaşılık gerekli yerlere bilgi verildiğini bu nedenle hususa ait açıklama yapmak istemediklerini açıkladı.

Mezarları tahrip edenlerin 13-14 yaşlarında çocuklar olduğu sav edilirken polis 5 çocuğu gözaltına aldı. Çocuklar üç anneyle birlikte Taksim Çocuk Ofis’e götürüldü. Lakin aileler çocukların mezarları bu kadar tahrip edip kıramayacağını söyledi.

İddiaya nazaran, mezarlığın kuzeybatısındaki duvarlardan tırmanan çocuklar, içeri girerek mezarları tahrip etti. Mezarlığa yakın meskende oturanlar, gelen seslerden sonra çocuklara reaksiyon gösterdi. Bunun üzerine çocuklar kaçmaya başladı. Mahalledeki öteki çocuklar ise mezarları tahrip edenlerin gözaltına alınan çocuklar olduğunu öne sürdü.

13 yaşındaki Y.Y’nin annesi Fatma Y., ataktan haberi olmadığını, polisin kapıya gelmesiyle durumu öğrendiklerini söyledi.

‘BU BARBARLIK’

Yakınlarına ilişkin mezarları denetim etmeye gelen Beni Yohay, “Bu barbarlık. Mezar yeri yahu burası. Bu türlü bir mantık yok. Kırılan mezarları gördüğümde kanım dondu. Ne hedefle bunu yaptıklarını anlamıyorum. Birinci kere yapılmış bir hücum değil” dedi.

Haberi toplumsal medyadan öğrendikten sonra mezarlığa gelen Eli Yohani ise yansısını şöyle lisana getirdi: “Burada kayınpederim, büyükbabam, büyükannem ve iki ay evvel ölen babamın mezarı var. Kendini bilmez bireyler tarafından yapılan şeyler. Birkaç sefer oldu bu türlü şeyler. Söyleyecek bir şey yok. Yapanlar utansın.”

‘ÇOCUKLAR YÖNLENDİRİLMİŞ OLABİLİR’

Çocukların yönlendirilmiş olabileceklerini belirten Muhlis Tatlı ise şunları söyledi: “Bu mahallenin çocukları. Bazen burada top oynuyorlar. Top demek ki üst kaçmış, onlar da top için çıkmışlar. Çocuklar o işi yapmazlar. Büyüklerden birisi yönlendirmiş olabilir. Orada erik ağaçları var. Erik toplamak için giriyorlar.”

MEZARLAR DAHA EVVEL DE TAHRİP EDİLMİŞ

Mezarlığın yanındaki taksi durağında çalışan esnaf da 35 yıldır burada yaşadıklarını, mezarların daha evvel de altın arama mazeretiyle tahrip edildiğini söyledi.

Olay yeri incelemesi sırasında vazife alan bir polis, mezar taşlarının balyoz yahut gibisi bir aletlerle kırılmış olabileceği bilgisini verdi.