IKEA’nın Rusya’daki bankasının paylarının tamamı Özyeğin’e geçti

Rusya, Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle dünya iktisat tarihinin en büyük ambargosuyla karşı karşıya. 3 aylık süreçte 10 binden fazla yaptırım kararı gelirken, Batılı şirketler de Rusya’dan büsbütün çekilmeye devam ediyor. Batılı şirketlerin oluşturduğu Rusya’daki bu boşluğu ise Türk şirketler dolduruyor.

Dünya gazetesi müellifi Kerim Ülker’in haberine nazaran bu mevzudaki son adım, FİBA Holding İdare Şurası Lideri Hüsnü Özyeğin’den geldi. IKEA, 10 yıl evvel Özyeğin’le birlikte Rusya’da Ikano Bank isimli banka kurmuştu. Rusya’dan büsbütün çekilen IKEA, Ikano Bankt’taki yüzde 50’lik payını, Özyeğin’e ilişkin Credit Europe Bank’a sattı. Yeni satış ile bankanın tamamı Özyeğin’in denetimine geçmiş oldu.

Geçen ay İngiliz giysi markası Marks & Spencer (M&S), Rusya’dan çekildiğini açıklarken, 138 yıllık geçmişi olan Avrupalı dev M&S, Rusya operasyonunu Fiba Holding’e devretmişti.

PERAKENDE ŞİRKETLERİ DE HAZIRLIK YAPIYOR

Öte yandan Rusya’nın önde gelen gazetelerinden İzvestiya, Türk firmaların pazara girmeye hazırlandığını duyurdu. Rus gazetesinin tezine nazaran İpekyol, Mudo, adL, LTB, Twist bu markalardan birkaçı. Gazete haberinde bu markaların pazara şimdi girmediğini, alışveriş merkezi idareleriyle müzakere halinde olduğunu belirtiyor.

REEBOK RUSYA ÜNİTELERİNİ FLO’YA SATMIŞTI

Rusya’da ikinci kıymetli adımı ise Türkiye ayakkabıcılık kesiminin değerli oyuncularından FLO atmıştı. Rusya’dan çıkma kararı alan bir diğer İngiliz markası olan spor giysi şirketi Reebok’ın Rusya’daki ünitelerini FLO devralmıştı. Rusya genelinde 100’den fazla Reebok mağazası savlara nazaran 25 milyon dolara FLO’ya geçti.
YAZININ TAMAMI