İsrail: Hizbullah, İran’dan Lübnan’a silah kaçakçılığı yapıyor

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hizbullah ve İran ortasındaki askeri alakalara değinerek, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İsrail Savunma Kuvvetleri, İran İhtilal Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü eski Kumandanı Kasım Süleymani‘nin damadı İstek Safieddin‘in, İran‘dan Lübnan‘daki Hizbullah‘a sistemli olarak silah kaçakçılığı yaptığını öne sürdü.

Jerusalem Post’un haberine nazaran Hizbullah Yürütme Kurulu Lideri Seyyid Haşim Safieddin oğlu olan İstek Haşim Safieddin’in, Hizbullah’ın Lübnan‘daki finansal faaliyetlerinin kilit bir üyesi olduğu ve İstek Safieddin’in Nasrallah‘ın ikinci büyük oğlu Cevad ile de yakın olduğuna inanılıyor.

‘2018 YILINDA KARA LİSTEYE ALINMIŞ’

IDF‘ye nazaran, Baba Haşim Safieddin, Hizbullah’taki pozisyonunu oğlunun silah kaçakçılığına yardımcı olmak için kullanıyor.

İstek Safieddin’in, ‘İsrail ve Batı Şeria‘da gerçekleştirilen intihar taarruzları da dahil olmak üzere terör taarruzlarını gerçekleştirmek için örgüte insan toplama faaliyetlerinden’ ötürü 2018’de ABD tarafından kara listeye alındığı belirtiliyor.

‘HİZBULLAH, İSRAİL’İN GÜVENLİĞİNİ BALTALIYOR’

IDF Sözcüsü, İstek Safieddin’in ayda birkaç sefer İran’a gittiğini ve orada “yönetimindeki altyapıyı, kaynakları ve aktivist ağını kullanarak” gelişmiş silah kaçakçılığını koordine etmek için faaliyet gösterdiğini bildirdi.

IDF’ye nazaran İran’dan alınan silahlar, yolcu uçaklarıyla Lübnan’a götürülüyor. İran’dan, Suriye‘deki Şam Havalimanı’na yapılan uçuşlarda ise “sivilleri riske atılıyor”.

IDF,  “Hizbullah, Lübnan devletini ve vatandaşlarını İran’ın çıkarlarına hizmet eden terörizm için sömürüyor. Hizbullah, İsrail’in güvenliğini baltalamaya devam edecek. İsrail ve vatandaşlarımızın güvenliği için gerekli tedbirleri alacağız” açıklamasında bulundu.

İsrail, son günlerde Suriye’de Hizbullah ve İran milislerinin konuşlandığı yönelik taarruzlarını artırmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.