İsrail-Türkiye bağlarında olağanlaşma süreci: Karşılıklı büyükelçi atanacak

İsrail Başbakanı Yair Lapid’in ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ve Türkiye’nin diplomatik ilgileri tekrar kurmaya karar verdikleri duyuruldu. İki ülke ortasındaki olağanlaşma sürecinde, Tel Aviv ve Ankara’ya büyükelçilerin geri döneceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Lapid ortasındaki telefon görüşmesinde, İsrail ve Türkiye’nin karşılıklı büyükelçilerini geri gönderme kararı aldıkları belirtildi. Açıklamada, “Türkiye ile ilgilerin tekrar başlaması, bölgesel istikrar için kıymetli. İsrail’in dünyadaki pozisyonunu güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verildi.

ÇAVUŞOĞLU: BÜYÜKELÇİ ATAMA KARARI ALDIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık” açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Yeni hükümet vazifeye geldikten sonra İsrail’de diyalog süreci başlamıştı. Sonuçta münasebetlerin olağanlaşması konusunda atacağımız adımlar içinde büyükelçileri atamak da vardı. Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Güzeli olsun. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor.” (DIŞ HABERLER)

Ayrıntılar geliyor…