İsrailli bayan müzikçinin Biden’ın elini sıkmaması gündem oldu

İsrailli pop müzikçisi Yuval Dayan‘ın, dini münasebetlerle ABD Lideri Joe Biden‘ın elini sıkmaması toplumsal medyada gündem oldu.

Dindar Yahudi müzikçi Dayan, 13-14 Temmuz’da İsrail’e resmi ziyaret düzenleyen Biden için Cumhurbaşkanlığı konutunda organize edilen merasimde müzik söylemesinin akabinde, el sıkışmak için yanına gelen ABD Liderinin elini havada bıraktı.

Canlı yayınlanan merasimde, müziğin bitmesinin akabinde Biden’ın yerinden kalkarak kendisine yaklaştığı Dayan’ın el sıkışmayı reddettiği imgeler, toplumsal medyada ilgi gördü ve sıkça paylaşıldı.

Görüntülerde, Dayan’ın, eli hava duran Biden’a gülümseyerek ellerini birbirine kenetlemesi ve yavaşça eğilmesi dikkati çekti.

Dayan’ın bu hareketinin nedeni, klâsik Yahudi inancında yer alan ve kendisinin de benimsediği “şomer negiah” prensibi.

“Şomer negiah” ya da “dokunma yasağı”na uyan dindar Museviler, bu inançları gereği karşı cinsten “namahrem” bir bireyle fizikî temastan kaçınmaya dikkat ediyor.

İsrail basının aktardığına nazaran müzikçi Dayan, hadisenin İsrail’de viral olması üzerine açıklamada bulundu.

Dayan, İsrail Cumhurbaşkanlığı çalışanına el sıkışma konusundaki dini hassasiyetini evvelce ilettiğini belirterek, “niyetinin Biden’ı gücendirmek olmadığını” vurguladı.

İsrail’de çok sayıda dindar bayan ve erkek, kendi yakın aile üyeleri (eş, evlat, ebeveyn, kardeş, büyükanne ve büyükbaba) dışındaki kimselerle el sıkışmak üzere fizikî temas kurmuyor.