İstanbul’daki 67 milyon liralık vurgunun detayları ortaya çıktı

İstanbul merkezli 9 vilayette gerçekleştirilen eş vakitli operasyonla çökertilen çeteye ait yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Şişli’de Nevra K. isimli bir bayanı 6 ay içerisinde 50 milyon liradan fazla dolandıran çete, takımlar tarafından İstanbul merkezli 9 vilayette gerçekleştirilen eş vakitli operasyonla çökertildi.

Şanlıurfa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Kırşehir, Bursa, Edirne ve Adana’da yapılan çalışmalar sonucu tespit edilen 43 kişilik dolandırıcı çetesinin 36 üyesi kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı.

PARÇA MODÜL DOLANDIRDILAR

İş insanı Nevra K’yı telefonla arayarak kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan çete, bayandan 6 ay boyunca kesim modül 50 milyon liradan fazla para ve çeşitli ziynet eşyaları aldı.

Terör örgütünün mallarına el koyacağını ve yardımcı olmak istediklerini belirtip kendilerini devlet vazifelisi olarak tanıtan çete üyeleri kandırdıkları bayana konutlarını, iş yerlerini dahi sattırdı.

DOLANDIRILDIĞINI FARK ETMEDİ, POLİSTEN ÖĞRENDİ

Çete üyeleri aldıklarının yanı sıra Nevra K’ya kredi bile çektirdi. Tüm bunların akabinde Nevra K, kirada oturmaya başladı. Nevra K’nın yanı vakitte hem annesini hem de babasını kaybettiği de öğrenildi.

Dolandırıldığının farkında olmayan bayan, durumu polis gruplarından öğrendi.

Bir başka mağdur Ceren A. ise çeteye 1 milyon dolar kaptırdı.

İhbar üzerine harekete geçen polis grupları, mağdur bayana durumu bildirdikten sonra geniş çaplı bir operasyon başlattı. 1 ay saha çalışması ve 3 aylık bir teknik ve fiziki çalışmanın akabinde 9 vilayette eş vakitli operasyon gerçekleştirildi.

GÜZELLİK SALONLARI BİLE VARMIŞ

43 bireyden oluşan çetenin 36 üyesi yakalanarak gözaltına alındı. Çete üyelerine ilişkin 52 adet lüks araç, 24 adet arsa tapusu, 8 milyon kıymetinde bir villa, lüks bir hoşluk salonu tespit edildi.

Takip edildiklerini anlamayan çetenin tüm varlıklarına operasyon kapsamında el konuldu.

Çetenin elebaşı M.Ç. ise gerçekleştirilen eş vakitli operasyonla Antalya’da yakalandı. Operasyonda ele geçirilen bir adet dizüstü bilgisayarı inceliyor.

43 kişilik çetenin 36 üyesi 3 gün süren sorgulamanın akabinde adliyeye sevk edildi. Firari durumda olan 7 kişinin ise yakalanması için çalışmalara devam edildiği öğrenildi.