İsveç, NATO Doruğu sonrası Sol Parti’ye karşı harekete geçti: PKK aksiyonunu derhal bırakın

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkelerinde Sol Parti milletvekillerinin PKK bayrağı ile poz vermesine ait açıklama yaptı. İsveç’in resmi haber ajansı TT’ye konuşan Andersson, “PKK yalnızca İsveç’te değil AB ülkelerinde de terör örgütleri listesinde. Bu bayrakla poz vermek çok derecede uygunsuz” dedi.

Ann Linde de, Twitter hesabından, Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson’u da etiketleyerek, ”Bu katiyetle kabul edilemez. PKK, 1984 yılında Olof Palme hükümeti tarafından terörist örgüt ilan edilen ve birçok temizin canına kıyarak vicdanları yaralayan bir örgüttür. Sol Parti PKK hareketini derhal bırakmalıdır” sözlerini kullandı.

‘DİKTATÖR ERDOĞAN’A YAKINLAŞMAK İÇİN TAKLA ATIYORSUNUZ’

Euronews’te yer alan habere nazaran; PKK bayrağıyla poz veren İsveçli milletvekillerinden Lorena Delgado Varas ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada İsveç hükümetini Suriyeli Kürtlere karşı “ikiyüzlü” davranmakla suçladı.

Suriyeli Kürtlerin IŞİD’e karşı çaba ettiğini söyleyen Delgado Varas, hükümeti eleştirerek, “Şimdi de diktatör Erdoğan’a yakınlaşmak için takla atıyorlar. Bütün bunlar NATO’ya katılmak için” tabirini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye, Madrid doruğu öncesi PKK ve Suriye’deki ögelerine karşı gayret etmemesi ve savunma sanayi alanındaki yasakları kaldırmaması halinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini veto edeceğini söylemişti.

Geçen haftaki tepe öncesi üç ülke, ortak bir memorandum yayınlamış ve burada İsveç ve Finlandiya’nın PKK ile uğraş edeceği vaadinde bulunmuştu.

İsveç’in Gotland Adası’nda Sol Parti’nin dünkü yaz kampında Sol Parti milletvekilleri Daniel Riazat, Momodou Malcolm Jallow ve Lorena Delgado Varas, PKK ve YPG bayraklarıyla poz vermişti.