İsviçre’de kış öncesi odun ve mum stoğu daveti

Avrupa kıtasında soğuk geçecek kış günlerinin hesapları şimdiden yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da elektrik kesintisi sırasında ihtiyaç duyulacaklar listesi yapılmış, mum, giysi ve kamp ocağı üzere materyallerin hazır halde bulundurulması gerektiği belirtilmişti.

Benzer bir haber İsviçre’den geldi. Ülkedeki Federal Elektrik Komitesi Lideri Werner Luginbühl, halktan mum ve odun stoklamasını istedi.

“Herkes, elektrik kesintisi durumunda ne yapacağını düşünsün”

İsviçre basınında yer alan haberlerde, Luginbühl, “Halk, en berbat durumda bu kış süreksiz elektrik kesintileri beklemeli. Herkes, birkaç saat süren bir elektrik kesintisi durumunda ne yapacağını düşünmeli.” dedi.

Yaşanabilecek aksiliklere karşı hazır olunması gerektiğini vurgulayan ve böyle bir durumun “yönetilebilir” olduğunu lisana getiren Luginbühl, şöyle konuştu:

‘Mum ve yakacak odun stoklayın’ çağrısı

“Evde gereğince mum olması katiyen tavsiye edilir. Odun sobası olanlar, kâfi ölçüde yakacak odunları olduğundan da emin olmalı.”

Luginbühl, son aylardaki durumun, arz güvenliği konusuna daha kararlı bir biçimde yaklaşmaları gerektiğinin bir işareti olduğunu kelamlarına ekledi.

Hükümete suçlama: Efor göstermiyor

Basel merkezli çevre kuruluşu Pro Natura’dan Stella Jegher ise hükümeti elektrik tasarrufu için “hiçbir uğraş göstermemekle” suçladı.

“Büyük ölçüde güç harcıyoruz.” diyen Jegher, “Sadece günlük tüketimde, sanayi, iş dünyası ve özel haneler, elektriğin yaklaşık üçte birinden tasarruf edebilir.” tabirini kullandı.

İsviçre’den Rusya’ya yaptırım kararı

Avrupa Birliği, Ukrayna atakları nedeniyle Rusya’ya bir dizi yaptırım kararı almış, İsviçre Federal Hükümeti de Brüksel ile birebir yaptırımları uygulamaya karar vermişti.

İsviçre Konfederasyonu Lideri Ignazio Cassis, “Başkan Vladimir Putin ve birkaç bakanının mal varlıklarını dondurmaya karar verdik.” demişti.