Jinekoloji uzmanından ‘hormon bozukluğu’ uyarısı

Jinekolog Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, bayanlarda hormon bozukluğu ile ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, hormonların bedenin habercisi olduğunu belirterek, hormonların üreme ve metabolizma olmak üzere bedendeki çok kıymetli süreçleri yönettiğini kaydetti.

Op. Dr. Şen, ”Günümüzde birçok bayanın yaşadığı sorun hormon bozukluğudur. Bu hormon bozuklukları, bayanlarda birçok hastalığa neden olmaktadır. Birçok bayan farklı sebeplerden hormon bozukluğu yaşayabilir. Hormon bozukluğunun temel birkaç belirtisi vardır. Bunlar, adet düzensizliği, akne sorunları, uyku sorunları, konsantrasyon zahmeti, yorgunluk, kilo alımı, bağırsak meseleleri, göğüste kistler, göğüslerde hassasiyet, kısırlık, saç dökülmesi, göz kuruluğu, çok tüylenme ve kilo almak olarak karşımıza çıkmaktadır’‘ dedi.

“STRES HORMONLARI ETKİLEYEN EN KIYMETLİ FAKTÖRDÜR”

Hormon bozukluğunun birçok sebebinin olabileceğine değinen Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, ”Başlıca birçok hastalığın sebebi olan gerilim hormonları da etkileyebilen kıymetli bir faktördür. Bedenimizde gerilim hormonu olan kortizolün temel misyonu kan basıncını yükseltmek, kan şekerini ve bağışıklık sistemini düzenlemektir. Fakat çok gerilimli olduğumuz durumlarda gerilim hormonları bize önemli meselelere yol açar.

Stres bizi yanlış beslenmeye sürükler ve tatlıya yani şekere olan muhtaçlığımızı arttırır. Tıpkı vakitte bu durum östrojen, insülin ile ilgili değerli problemleri beraberinde getirir. Bu da hormonal bir bozukluk olarak ortaya çıkar. Bir öteki hormon bozukluğunun sebebi olabilecek durum ise bedenimize dışardan giren toksin hususlar. Dışardan bedenimize giren birçok toksin husus vardır. Bu aldığımız toksinler hormonların doğal sistemini bozarak dengesizliklere yol açarlar. Üstelik bu toksinlerden kaçmamız neredeyse imkansızdır. Zira her gün kullandığımız diş macununda yemek yediğimiz tabakta tuttuğumuz bardakta, sıktığımız parfümde bulunurlar. Bütün günlük hayatımızın içindedirler.

Bunlardan biri olan ksenoöstrojenler, tıpkı östrojen hormonuna misal ve gerçek hormonların kaçmasına yol açar. Üreme sistemini bozan ksenoöstrojenler, üreme ve gelişim sorununa yol açarlar. Ve bunların hepsi birer hormonal bozukluktur. İlerleyen yaş da hormon bozukluğuna sebep olabilir. Bayanların yaşı ilerledikçe hormonlarında önemli değişimler meydana gelir. Bedenlerinde bulunun testesteron düzeyi azalmaya başlar. Birebir biçimde östrojen düzeyinde düşüş yaşanır. Bu durum cinsel isteksizliğe, metabolizmanın yavaşlamasına, saç dökülmelerine, beden sıcaklığının düşmesine, kalp hastalıklarına neden olabilir. Ve bu durumlarda hormonal bozukluk düşüncesidir. Bunların beraberinde hormonal bozukluğun yol açtığı hastalıklar vardır.

Bunlar polikistik over sendromu, erken menopoz, yumurtalık kanseri ve birincil yumurta yetmezliğidir. Hormon tedavisi hormondan hormona değişiklik göstermektedir. Genel olarak çeşitli ilaç tedavileri tercih edilir. Tedaviye başlanmadan evvel çeşitli denetimler fiziki muayeneler, ultrason manzaraları ve laboratuvar testleriyle hormon istikrarına neden olan faktörler belirlenir. Daha sonra ise uygun ilaç tedavisine başlanır. Östrojen ve progesteron formları hormon bozukluğunun tedavisi, bozukluğun ortaya çıkma nedenine nazaran değişiklik göstermektedir. Gerekli ilaç tedavisine ek olarak ise sağlıklı beslenme, idman yapma, sistemli uyumak üzere doğal tahlillerde önerilmektedir. Bunun yanı sıra hormon yenileme ilaçları ve çeşitli kremler kullanılarak hormonların dengelenmesi sağlanır’’ diye onuştu.