Karadeniz’de palamut avcılığı hareketlendi

1 Eylül’de av yasağının sona ermesiyle ‘Vira Bismillah’ diyen balıkçılar, ağlarını denize bırakmayı sürdürüyor. Evvelki günlerde deniz suyunun sıcak olması nedeniyle istenilen avı yapamayan balıkçıların yüzü gülmeye başladı. Son günlerde Karadeniz bölgesinde tesirli olan yağışlarla birlikte denizin ısısı düşmeye başladı. Bu durum balıkçıların yüzünü güldürdü, hafta başına nazaran daha bol tutulan palamutlar Sinop’ta tezgâhları hareketlendirdi.

Balıkçı İbrahim Coşkunarslan, yağışların bir ölçü başlamasıyla avcılığın hareketlendiğini lisana getirerek “Biraz geç de olsa döneme başladık sayılır. Yasağın kalkmasından sonra sıcaklıklar yüzünden istenilen avcılık olmamıştı. Denizde palamut var fakat ya tabanda ya da açıklardaydı, avcılığı zorlaştırıyordu. Birkaç gündür yağış oldu çok şükür, bu da denizde balıkların daha kıyıya gelmesini sağladı. Bundan sonra balıkçılık başladı diyebiliriz” halinde konuştu.

Sinop’ta balıkçı tezgahlarında en düşük 250 gram palamudun tanesi 20 TL’den satılırken, artan boyutlarına nazaran 70 TL’ye kadar fiyatları değişiyor.

KAYNAK: İHA