Karamollaoğlu: THY tutarsız ve fahiş fiyat uyguluyor

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Almanya’ya yaptığı ziyaret sırasında yurtdışında yaşayan Türkiyelilerin sıkıntılarını dinlediğini açıkladı. Karamollaoğlu meseleler ortasında THY’nin fahiş fiyat uygulamasını, askerlik ve üniversite denkliğini de saydı.

Karamollaoğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımda şu sözleri kullandı:

“Haftasonu bir dizi program için çalışma arkadaşlarımızla birlikte Almanya’daydık. Teşkilat mensuplarımızla ve Avrupa’daki vatandaşlarımızla bir ortaya gelerek sorunlarını, talep ve beklentilerini kendilerinden dinledik. Maalesef yıllardır ihmal ve göz arkası edilen meseleler var.

Avrupa’daki vatandaşlarımız, eğitimden sıhhate, sıla yolundaki zorluklardan konsolosluk hizmetlerine, ırkçılıktan toplumsal haklara varıncaya dek birçok alanda farklı dertlerle karşılaşmaktadır. Hükümet bu alanlarda inisiyatif almalı ve bunların tahlili ismine adımlar atmalıdır.

Öncelikle THY’nin tutarsız ve fahiş fiyat uygulaması üzere nedenlerle, bilhassa de yaz aylarında ve tatil devirlerinde gurbetçilerimiz için sıkıntıya dönüşen sıla seyahati kolaylaştırılmalı; ‘Uygun Maliyetli Vatan Yolculuğu’ için siyasetler geliştirilmelidir.

Avrupa’daki vatandaşlarımızın, acil tahlile kavuşturulmasını bekledikleri başka üç değerli mevzu başlığı ise; askerlik ve üniversite denklik sorunu ile ‘Otomatik Finansal Bilgi Paylaşımı’nın imzalanmasının akabinde yaşanılan belirsizlikler ve uyumsuzluklardır.

Bu mevzularda ilgili ülkelerle karşılıklı olarak ve vatandaşlarımızın lehine gerekli muahedeler yapılmalı, prosedür ve mevzuatlar açık, net ve kolay uygulanabilir olacak formda yine gözden geçirilmeli; Avrupa’daki vatandaşlarımızın mağduriyetleri bir an önce giderilmelidir.

Bugün 3 milyonu Almanya’da olmak üzere Avrupa genelinde sayıları 5 milyonu aşan vatandaşlarımız sahipsiz ve kimsesiz değildir! Biz Saadet Partisi olarak Avrupa’daki vatandaşlarımızın bu haklı taleplerinde yanındayız ve tahlile kavuşana dek sürecin takipçisi olacağız.” (HABER MERKEZİ)