Kral III. Charles’ın yemin törenindeki el hareketi gündem oldu

İngiltere’nin yeni Hükümdarı 3. Charles’ın, dün başşehir Londra’daki St. James Sarayı’nda düzenlenen yemin merasiminde evrakları imzaladığı esnada masadaki kalemi alması için görevliye el işaretiyle yaptığı hareket ve mimikleri ülkenin gündemine oturdu.

Kraliçe 2. Elizabeth’in 8 Eylül’de hayatını kaybetmesinin akabinde oğlu Charles’ın ülkenin yeni hükümdarı olduğu, Londra’daki St. James Sarayı’nda düzenlenen klâsik merasimle resmen duyuruldu.

İlk sefer televizyonlardan canlı yayınlanan yemin merasimine, Kraliyet Müşavere Meclisi Üyeleri (Privy Counsellors) Prens William, Charles’ın eşi Camilla, ülkenin eski başbakanları Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown ve Tony Blair katıldı.

Törende, Charles’ın, yeni kral ilan edilmesine ait resmi dokümanları imzalayacağı esnada masada yer kalmayınca görevliye kalemleri alması için el işaretiyle yaptığı hareket toplumsal medyanın gündemine oturdu.

DİŞLERİNİ SIKARAK HAREKETLER YAPTI

Kral Charles, dokümanlar masayı kaplayıp rahat hareket edemeyince, salonda bulunan görevliden bu defa de dişlerini sıkarak kalemleri kaldırmasını istedi.

Charles’ın el hareketi ve mimiklerinin yer aldığı imgeleri çok sayıda toplumsal medya kullanıcısı hesaplarından paylaşıldı ve manzaralar milyonlarca sefer izlendi, birçokları tarafından ise eleştirildi.

Sosyal medya kullanıcıları, yeni Kral Charles’ın masadaki kalemleri kaldırmaya bile tenezzül etmediği ve bu hareketlerin hükümdara yakışmadığı yorumunda bulundu.

Öte yandan, kimi kullanıcılar ise Charles’ın, annesini yeni kaybetmiş olmasının verdiği kederle bu biçimde hareket ettiği değerlendirmesini yaptı.

Charles’ın merasimde imza attığı sırada yaptığı mimikler de imgelere yansıdı. (AA)