Murat Kurum, Türkiye Etraf Ajansı argümanlarına reaksiyon gösterdi

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye Etraf Ajansı hakkında çıkan savlara ait konuştu.

Toplumsal medyada ve kimi basın organlarında, “Çevre Kanunu’nda yapılacak değişiklikle koylara kurulacak mapa ve şamandıra ihalelerinde yetkinin Emine Erdoğan’ın himayesinde kurulan Etraf Ajansı’na verileceği” öne sürüldü.

Argümana reaksiyon gösteren Bakan Kurum, bahse ait detaylı açıklamada bulundu.

Sıfır Atık Projesi vurgusu

Türkiye Etraf Ajansı’nın iklim değişikliğiyle çaba ve etrafın geliştirilmesi kapsamında Bakanlıkla eş güdüm halinde çalıştığına işaret eden Kurum, Ajansın denizlerde, göllerde paklık faaliyetleri, yeşil alan projeleri, Sıfır Atık Projesi ve depozito uygulaması kapsamında çalışmalar yürütmekle misyonlu olduğuna dikkati çekti.

Etraf konusundaki hassasiyeti herkes tarafından bilinen Emine Erdoğan’ın Bakanlığın etraf projelerine büyük takviye verdiğini kaydeden Kurum, “Türkiye’nin en büyük etraf hareketi olan Sıfır Atık Projesi bir bayan hareketidir ve Sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde yürümektedir.

“İftiraların nedeni etraf projelerine verdiği destektir”

İftiraların nedeni etraf projelerine verdiği dayanaktır, o projelere sahip çıkmasıdır, Salda’ya gidip ‘İnşallah bu proje tamamlandığında Türkiye’nin en büyük kıymeti olacak.’ demesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Etraf Ajansı üzerinden Emine Erdoğan’ın amaç alınmasına reaksiyon gösteren Kurum, “Sanki iştirak Sayın Emine Erdoğan’ın şirketiymiş üzere palavralar, iftiralar ortaya atıyorlar. Algı operasyonlarıyla kamu iştiraki olan Etraf Ajansı’nı şirket üzere gösteriyorlar.” tabirlerini kullandı.

“Türkiye Etraf Ajansı’nın hiçbir özel şahısla ilgisi, ilintisi yahut illiyeti yoktur”

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Türkiye Etraf Ajansı da mevzuyla ilgili açıklama yaparak savların temelsiz olduğunu, Ajansın hiçbir özel şahısla ilgisi ve ilintisinin bulunmadığı bildirdi.

Türkiye Etraf Ajansı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) milletin temsilcilerinin onayıyla kurulduğuna işaret edilen açıklamada, Ajansın faaliyet alanına ait yeni bir yasal düzenlemenin de yeniden TBMM eliyle gerçekleşeceği belirtildi.

“İddialar temelsiz ve gerçek dışı”

AA’nın haberine nazaran, Türkiye Etraf Ajansı’nın kanunlar çerçevesinde faaliyet yürüttüğü vurgulanan açıklamada, “Türkiye Etraf Ajansı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardan biridir. Türkiye Etraf Ajansı’nın hiçbir özel şahısla ilgisi, ilintisi yahut illiyeti yoktur.

Ajansın yaptığı işler hukuksal, yasal ve olağandır. Harikulâde olan ise milletin iradesiyle kurulmuş olan bir kamu kurumuna iftiralarda bulunmak, prestij suikastına girişmektir. Savlar temelsiz ve gerçek dışıdır.” tabirlerine yer verildi.

Tasarruf gayesi

Türkiye Etraf Ajansı’nın, “atık toplama konusunda en verimli uygulamaları hayata geçirerek Depozito İade Sistemi’ni aktif bir halde yürütmek”, “çevrenin, doğal varlıkların korunmasına yönelik toplumsal hassaslık ve farkındalık oluşturacak çalışmalar yapmak” maksatlarıyla kurulduğunun altı çizilen açıklamada, ülke genelinde uygulanacak Depozito İade Sistemi’yle İstanbul’un yıllık güç tüketiminin yüzde 10’u kadar güç, Türkiye’nin günlük petrol tüketiminin iki katı petrolden tasarruf sağlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Hukuksal yollara başvurulacak

“Vatandaşların iade makinelerine bıraktığı her bir cam şişe, ülkemize kıymetli ekonomik yararlar getirecek. 20 yılda Türkiye iktisadına yaklaşık 100 milyar liralık katkı ve 12 bin vatandaşımıza istihdam sağlanacak.” tabirlerine yer verilen açıklamada, argümanlarla ilgili türel yollara başvurulacağı belirtildi.