Prens Charles’dan Romanya’daki Ukraynalı mültecileri ziyaret

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in oğlu Galler Prensi Charles, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecileri ziyaret etmek üzere Romanya’nın başşehri Bükreş’e geldi.

Clarence House tarafından yapılan açıklamada, “Romanya hükümdarı Margareta ile bir arada Galler Prensi Charles, Romanya makamlarının, milletlerarası ve mahallî örgütlerin Ukrayna’daki insani krize verdiği harika yansıyı direkt görmek için Bükreş’teki Romexpo Bağış Merkezini ziyaret etti” denildi.

“Sizin için çok şey hissediyoruz, bu durum bir kabus”

Clarence House, ziyaretin bir kesimi olarak Prens Charles’ın Ukrayna’daki savaştan kaçan Ukraynalılarla bir ortaya geldiğini aktardı. Prens Charles’ın Romanya’ya yaptığı bu son ziyaretinin, “Ukrayna topluluğunu desteklemek için son aylarda üstlenilen bir dizi angajmanı takip ettiğini” belirten Clarence House, Romanya’daki Romexpo Bağış Merkezindeki Ukraynalı mülteci sayısında “sürekli bir artış” görüldüğünü tabir etti.

Ziyareti sırasında Ukraynalı mültecilerle tercüman aracılığıyla konuşan Prens Charles, “Ukraynacamın daha düzgün olmasını dilerdim. Sizin için çok şey hissediyoruz, bu durum bir kabus” tabirlerini kullanarak, Ukrayna halkının yüreğine hayranlık duyduğunu da söz etti.

Romanya’ya son olarak 972 bin 203 Ukraynalı mülteci geldi

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) datalarına nazaran, Avrupa’da en yüksek sayıda Ukraynalı mültecileri ağırlayan ülkelerden biri olan Romanya’ya son UNHCR güncellemesine nazaran, 972 bin 203 Ukraynalı mülteci geldi.