Rusya’dan İsveç’e NATO uyarısı: Yansımız, silahlanmaya bağlı olacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO‘ya üyelik sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsveç’in Moskova Büyükelçisi Malena Mard‘ın İsveç hükümetinin NATO’ya iştirak kararı hakkında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Titov‘a bilgi verdiği belirtildi.

Rus tarafının, İsveç’in NATO’ya iştiraki konusundaki tavrına ait bir çok sefer resmi açıklamalar yaptığına işaret edilerek, bu tavrın, “ulusal güvenliği sağlama yolları konusundaki seçimin her devletin egemenlik hakkı olduğu lakin bunun öteki ülkelerin güvenliğine tehdit oluşturmaması gerektiği” görüşüne de dayandığı kaydedildi.

‘BÖLGESEL İŞ BİRLİĞİ YAPILARI OLUMSUZ ETKİLENECEK’

Açıklamada, Askeri-teknik taraflar de dahil olmak üzere reaksiyonumuz ve muhtemel misilleme tedbirlerimiz, İsveç topraklarında yabancı askeri üsler ve akın silah sistemleri konuşlandırılması dahil İsveç’in Kuzey Atlantik İttifakı’na entegrasyonunun gerçek sonuçlarına bağlı olacaktır” tabirine yer verildi.

Rusya’nın, kuzey Avrupa’daki komşu ülkelerinin teşebbüsüyle Baltık Denizi Devletleri Kurulu ve Arktik Kurulu de dahil olmak üzere bölgesel iş birliği yapılarının, dünyanın daha evvel istikrarlı olan bu bölgesindeki durumu daha da kötüleştireceği vurgulandı.