Seferberlik ve savaş yönetmeliği yenileniyor

Millî Savunma Bakanlığı, seferberlik ve savaş hallerinde alınacak önlemler ile yürütülecek faaliyetlere ait yeni bir yönetmelik hazırlıyor. 2018 seçimlerinden sonra uygulamaya giren Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesi ile birlikte Türk Hukuk Sisteminde yeni sisteme ahenk kapsamsında onlarca düzenleme yapıldı. En kritik kanunlardan biri olan Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu da bu süreçte yeni sisteme uyumlu hale getirildi. Kanunun uygulama yönetmeliğine ait hazırlıklarda ise sona gelindi.

YIL SONUNA HAZIR

Bu kapsamda, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın, seferberlik ve savaş hallerinde alınacak önlemler ile yürütülecek faaliyetlere ait hazırladığı yönetmeliğin, yıl sonuna kadar Cumhurbaşkanının imzası ile yayınlanması bekleniyor. Seferberlik ve Savaş Hali Kanunun uygulamasına ait temel ve tarzlar 1990 yılında çıkarılan bir tüzükle belirlenmişti. Yeni hükümet sistemi ile birlikte, temel ve metotların tüzük yerine Cumhurbaşkanı tarafından yayınlanacak bir yönetmelikle yapılması öngörüldü. Mevcut mevzuatta Başbakan ve Bakanlar Şurasına yapılan atıflar, ‘Cumhurbaşkanı’ olacak halde düzenleniyor.

Taslakta, Genelkurmay Başkanlığının seferberlik ve savaş hallerindeki kimi misyon ve yetkileri, yeni sisteme uyumlu biçimde, ulusal savunma bakanına devrediliyor. Mevzuat değişikliği kapsamında, seferberlik tatbikatları ve ferdi seferberlik eğitimlerinde ödeme yapılamayan yükümlülere rütbe maaşının verilmesi düzenlemesi de bulunuyor. Ayrıyeten, seferberlik ve savaş hallerinde kuvvet komutanlıkları buyruğuna girecek Jandarma Genel Komutanlığı ile Kıyı Güvenlik Komutanlığı birliklerinin barıştan itibaren belirlenmesine ve seferberlik faaliyetlerinin yürütülmesine ait İçişleri Bakanlığı ile bir protokol imzalanması hazırlıkları yapılıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ