Şenlik diye yola çıktı, AKP’nin aktifliği olduğunu öğrendi: ‘Çoğu kişi miting olduğunu bilmiyordu’

CHP’nin dün İstanbul Maltepe’de düzenlediği mitinge karşılık AKP de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Adana’daki ‘Yeni Adana Stadyumu’nda  ‘gençlik şöleni’ yapmıştı. 

Öte yandan aktifliğin iletileri da ifşa edildi. Buna nazaran Türkiye’nin birçok vilayetinde öğrenci kümelerine “Adana’da gençlik şenliğine götürüyoruz” diye bildiri atıldı. Şenlikte Tuğçe Kandemir, Ece Mumay, Oğuzhan Koç ve Fazilet Kınay’ın sahne alacağı belirtilen iletilerde, aktifliğin AKP tarafından düzenlendiğine dair bir bilgi ise yer almadı.

MARDİN’DEN GÖTÜRDÜLER

“Eğlence”ye katılacağını düşünerek otobüsle Adana yoluna koyulanlardan biri de üniversite öğrencisi R.D. oldu. Mardin Kızıltepe’de halk eğitim merkezine giden ve kendisi de olayın aslından habersiz olan bir arkadaşının “Gençlik şenliği var. Adana’ya konsere seyahate gidilecek, sen de gelir misin?” daveti üzerine aktifliğe katılmayı kabul ettiğini belirten R.D. yaşadıklarını Cumhuriyet‘e anlattı.

Kendilerine saat 10.00’da otogardan otobüslerin kalkacağını, yeme içme dahil herşeyin devlete ilişkin olduğunun söylendiğini belirten R.D, “Gittik otogara, 10.00’da kalkacak araç 13.00’da kalktı, orada 3 saat rezil olduk. Sonra otobüsle değil 13 minibüsle gittik” dedi.

Aktifliğin AKP Gençlik Kolları tarafından düzenlendiğini yolda öğrendiklerini belirten R.D., stada geldiklerinde karşılaştıkları durumu da “Zaten gittik içeri girmedik, aşikâr bir saatten sonra giriş çıkışlar yasaktı. Stadyumun karşısında bir ağacın altına oturduk bitene kadar. Yer yoktu, tıklım tıklım doldurmuşlardı, her kent her ilçeden gelmişlerdi. Tabi bizimle o alanda oturan, içeri girmeyip gezmeye giden çok oldu. Birçok kişi miting olduğunu bilmiyordu” diyerek açıkladı.

R.D, stadın etrafında kendisi üzere bekleyen kümelerden bir imgeyi de Cumhuriyet‘le paylaştı.

“BİZE DERS OLDU”

R.D. yaşananlara karşı reaksiyonunu şöyle lisana getirdi:

“Sadece ‘koca bir pişmanlık’ diyebilirim. Bilseydim bu türlü olacak gitmezdim. Bizi saatlerce yürüttüler, şu an yürüyemiyorum ayaklarım su topladı. Ben siyaseti hiç sevmem, şu ana kadar hiç mitinglerde de bulunmadım, o yüzden stadın içine de girmedik. Fakat çok şükür konuta sağ salim varabildik. Bu bize ders oldu. Siyaset adamlarına hürmetim var ancak bu türlü durumlar olmasa keşke.