Son seçim anketinde vatandaşın tercihi aşikâr oldu! Dikkat çeken sonuçlar

 Asal Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 9-15 Ağustos 2022 tarihleri ortasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin dahil 26 vilayette 2 bin 500 şahısla yüz yüze ve telefon tekniğiyle yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?” açık uçlu sorusunu yönetti.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE KİM ÖNDE
 
Ankete nazaran, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 30.3 oranıyla birinci sırada yer alırken, ikinci sırada ise yüzde 13.5 oranıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yer aldı. Onu yüzde 12.8’le CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu takip etti.

Ankette HDP eski Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın yüzde 8.3, GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener’in yüzde 7.1, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 4.8, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin yüzde 4.6, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın yüzde 1.1, Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce’nin yüzde 0.9 ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yüzde 0.4, Kararsız, fikrim yok ve hiçbiri karşılığı verenlerin ise yüzde 14.5 oranında çıktığına yer verildi.

 
TÜRKİYE’NİN EN KIYMETLİ SORUNU: EKONOMİ
 
Anket çalışmasında katılımcılara, “Sizce bugün Türkiye’nin en kıymetli sorunu nedir?”, “Türkiye’nin sıkıntılarını hangi siyasi parti çözer?” sorularını da yöneltti. Araştırmaya katılanların yüzde 70.6’sı Türkiye’nin en kıymetli meselesinin Ekonomik Zahmetler olduğunu tabir etti. İkinci sırada yüzde 7.9 ile İşsizliğin yer aldığı araştırmada; üçüncü sırada yüzde 4.2 ile Mülteciler, dördüncü sırada yüzde 3.5 ile Eğitim, beşinci sırada yüzde 2.8 ile Belediyeler, altıncı sırada yüzde 2.3 ile Terör başlığı yer aldı.

 
“SORUNU ÇÖZECEK PARTİ” SIRALAMASINDA TEPEDE AK PARTİ VAR
 
Tıpkı soruya cevap verenlere, “Türkiye’nin sıkıntılarını hangi siyasi parti çözer?” sorusu yöneltildi. Bu soruya cevap verenlerin yüzde 29.2’si tercihini AK Parti’den yana kullanırken, yüzde 22.3’lük kesim de Hiçbiri’den yana görüş bildirdi. Üçüncü sırada yüzde 20.8 ile CHP, dördüncü sırada yüzde 7.1 ile UYGUN Parti, beşinci sırada yüzde 6.5 ile HDP, altıncı sırada yüzde 4.7 ile MHP, yedinci sırada ise yüzde 0.9 ile DEVA Partisi bulunuyor.

 
KPSS’NİN İPTAL EDİLMESİ VATANDAŞA SORULDU
 
Ankette, 31 Temmuz’da yapılan Kamu İşçi Seçme Sınavı’nda (KPSS) adaylara sorulan soruların kimilerinin, bir yayınevinin soru kitapçıklarında yer aldığı tezleri üzerine imtihanın iptal edilmesi kararı da iştirakçilere soruldu. İştirakçilerin yüzde 64.2’si KPSS’nin iptal kararını olumlu/doğru bulurken değerlendirirken, yüzde 20.2’si olumsuz kıymetlendirdi ve yüzde 15.3’ü ise fikrim yok/cevap yok karşılığı verdi.  

 
EN ÇOK BEĞENİLEN SİYASETÇİ
 
Ankette iştirakçilere, “En çok beğendiğiniz siyasetçi kimdir?” açık uçlu sorusu da yöneltildi. “En çok beğenilen siyasetçi” anketinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 29.7’le açık orta önde yer alırken, Onu yüzde 13.2’le Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş takip etti. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 10.3’le üçüncü sırada, ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener yüzde 7.8 oranla dördüncü sırada yer alırken, Onu cezaevinde olmasına karşın yüzde 7.5’le HDP eski Genel Lideri Selahattin Demirtaş takip ediyor. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli yüzde 5,6 ile altıncı sırada yer alırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ise ankette yüzde 5.5 oranla yedinci sırada yer aldı.