Süratli kan yapan yiyecekler nelerdir? Kanı en çok ne yükseltir? Kansızlığa konutta ne yeterli gelir?

Günümüzde birçok insanın sorunu olan kansızlık (anemi), bedendeki hemoglobin oranının belirli periyotlarda azalmasıyla ortaya çıkar. Kansızlığın sebepleri ortasında çeşitli faktörler bulunsa da yetersiz ve sıhhatsiz beslenme bu hususta değerli rol oynar. Eğer demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunu yaşıyorsanız kan yapan yiyeceklerle bitkisel tedavi sağlayabilirsiniz. Bu besinleri tertipli bir biçimde tüketerek hem kan yapan özelliklerinden hem de öteki yararlarından yararlanabilirsiniz. Süratli kan yapan yiyecekler nelerdir? Kanı en çok ne yükseltir? Kansızlığa meskende ne düzgün gelir? Bedende kan az olursa ne olur? Kanı en süratli ne yükseltir? Kan bedelleri en süratli nasıl yükselir?

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akdeniz anemisi taşıyıcılığı doğumsal bir hastalık olduğundan evvelki yıllara ilişkin kan seviyeleri var ise bunlar tekrar gözden geçirilmelidir. Yıllar önceye ilişkin düşük hemoglobin seviyeleri Akdeniz anemisi taşıyıcılığından kuşku duyulmasına neden olur. Doğal burada yıllar boyunca tekrarlayan demir eksikliği anemisi olan ve tam tedavi edilmemiş hastaları da göz gerisi etmemek gerekir.

Kansızlığın belirtilerinden kimileri şöyledir:

* Halsizlik

* Yüzde, beğenilen yahut tırnak yataklarında solgunluk

* Baş dönmesi

* Çarpıntı

* Unutkanlık

* Saç dökülmesi

* Kulak çınlaması

* Erken yorulma

* Üşüme

* Nefes darlığı

* Dudakta çatlaklar

* Göz kararması

* Huzursuz bacak sendromu

* Konsantrasyon bozukluğu halinde görülebilir.

İşte kansızlığa yeterli gelen besinler…

KANSIZLIĞA YETERLİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Keçiboynuzu pekmezi içerisinde bulundurduğu demir, mineral ve vitaminlerin tesiriyle en süratli kan yapan yiyeceklerin ortasındadır. Kahvaltı rutininize ekleyeceğiniz birkaç kaşık keçiboynuzu pekmezi hem bedeninizdeki kan oranını arttıracak hem de sıhhatinize katkıda bulunacaktır. Pekmez seçerken dikkat etmeniz gereken nokta ise içerisinde ek şeker barındırmamasıdır. Zira keçiboynuzunda gereğince şeker mevcuttur.

KIRMIZI PANCAR

Daha çok yemeklerin yanında tercih edilen kırmızı pancar içerisindeki C vitamini sayesinde demirin bedende emilimini daha fazla arttırır, kan basıncını istikrarlar. Kansere karşı esirgeyici tesirlerinin yanında tansiyonu düşürmek için de tercih edilir. Kırmızı pancarı yalnızca turşu olarak değil cips ve salata olarak hatta suyunu içerek de tüketebilirsiniz.

ISPANAK

Demir oranı bakımından varlıklı besinlerden biri olan ıspanak en çok kan yapan yiyecekler ortasındadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına düzgün gelirken içerisindeki vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Haftada en az bir sefer öğle ya da akşam yemeklerinizde ıspanağı tercih edebilirsiniz.

KARACİĞER

Karaciğer içerisindeki demir ve B12 vitaminiyle bedendeki hemoglobin oranının arttırılmasında epey tesirlidir. Üstelik içindeki A vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir. Sığır karaciğeri, kuzu karaciğeri ve tavuk karaciğerini tercih edebilir ve mümkünse günlük öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

ÇEKİRDEKLİ SİYAH KURU ÜZÜM

Her gün tüketilen çekirdekli siyah kuru üzüm kanı sulandırıcı tesire sahiptir. Bununla birlikte hem güç deposudur hem de kalp ve beyin için çok faydalıdır. Canınız tatlı çektiği vakitlerde tüketebilir, orta öğünlerde tercih edebilir ya da çerez tabağınıza dahil edebilirsiniz.

BADEM

Özellikle cilt bakımında çokça tercih edilen badem içerisinde E vitamini bulundurması ile meşhurdur. Demir emilimini arttığı için ise kan yapan yiyecekler ortasında yer alır. Günde ortalama 4-5 adet tüketilen badem kan hücrelerine takviye olurken cildinizi de güzelleştirecektir.

YEŞİL MERCİMEK

Yeşil mercimeğin içindeki demir, magnezyum ve çinko kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında değerli rol oynuyor. Buna bağlı olarak da yorgunluk üzere belirtileri azaltıyor. Yeşil mercimek çorba olarak tüketilebileceği üzere haşlanıp salatalarda da kullanılabilir.

PORTAKAL

C vitamini bedende demir emilimini çok daha süratli bir formda arttıracağı için bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Portakal da C vitamini deposu bir meyve olması sebebiyle hem demir oranını arttıracak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

KİVİ

Kivi içinde bulunan A, K, E vitaminleri, potasyum ve demir hem kırmızı kan hücrelerini arttıracak hem de bedendeki kan basıncınızı dengeleyecektir. Kiviyi meyve salatalarınıza ekleyebileceğiniz üzere tatlılarınızda da kullanarak tüketebilirsiniz.

KIRMIZI ET

Neredeyse en kıymetli demir kaynağı olan kırmızı et günlük hayatta çok tüketilmesi gereken bir besindir.

Birçok yararının yanında besinlerden alınan demirin sindirilmesinde büyük bir tesire sahiptir. Bu sebeple mümkünse haftada 2-3 sefer tüketmek gerekir.

Demir tarafından güçlü başka besinleri ise şöyle sıralayabiliriz:

* Tavuk, hindi

* Ton balığı, somon

* Yumurta

* Tofu, soya fasulyesi

* Kuru baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut, iç bakla, barbunya gibi)

* Yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem)

* Taze bezelye, börülce, fasulye, yeşilbiber

* Taze meyveler (portakal, kavun, çilek, dut, muz gibi)

* Yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, nane, roka, ıspanak, pazı, brokoli, dereotu…)

* Pekmez, tahin, kuru meyveler (kuru üzüm, kuru erik, kuru incir, hurma, kuru kayısı gibi),