Tarım Bakanı Vahit Kirişci: Buğday problemimiz yok

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünyada yaşanan buğday krizinin Türkiye’de de yaşanacağı tezlerini kıymetlendirdi. Kabine toplantısı sonrası bir küme gazetecinin hususa ait sorularını yanıtlayan Bakan Kirişci, Türkiye’nin buğday kasvetinin olmadığını açıkladı.

Bakan Kirişci, “Bizim buğday meselemiz yok. Şu anda aslında buğday hasadı başladı. Hasadın olmadığı periyotta olmayan bir krizin hasat başladıktan sonra konuşuluyor olması manalı mı? Kriz çıkacak demek abesle iştigaldir. Bizim şu anda o denli bir sorunumuz yok” diye konuştu.

OLAĞANDIŞI ETKİLECEYEK DURUM OLMADI

Belirli yerlerdeki yağışlara dikkat çeken Bakan Kirişci, “Şu anda bizim sayılarımızı olağandışı etkileyecek bir durum olmadı. Mesela Osmaniye’de dolu yağdı, Ankara’da olağandışı yağış oldu. Tüm vilayet müdürlüklerimiz yağışları takip ediyor. Bizim geçen yıla nazaran fazlamız var. İkinci olarak ihracat yasağı getirdik. İçeriden de alanlar vardı onlara da yasak getirdik. Bizim kendi gereksinimimizi yeteri kadar karşılayabildiğimiz bir yıl oldu bu sene. Şu anda bizim gördüğümüz bir şey yok” tabirlerini kullandı.

ÜRETİCİNİN ALEYHİNE BİR DURUM YOK

Buğday fiyatlarıyla ilgili piyasanın takip edildiğini anlatan Bakan Kirişci, “Üretici aleyhine değerli bir durum yok, üreticinin lehine bir durum var. Biz bakanlık olarak öncelikle üreticiyi korumak zorundayız. Sonra da dönüp hem üreticiyi hem tüketiciyi birlikte düşünmek durumundayız. Şu kademede eser fiyatıyla ilgili çiftçinin bir memnuniyetsizliği yok. Onları memnun eden bir fiyat piyasada hakim” değerlendirmesini yaptı.

AYÇİÇEKTE DE KAHIR YOK

Ayçiçekte de Türkiye’nin badire yaşamayacağını belirten Bakan Kirişci, “Bir hafta sonra Adana’da ayçiçeği hasadı başlayacak. Hasadı yaklaşmış yahut hasat periyoduna girilmiş eserler için sorun olacak diye düşünmek çok yanlışsız değil” dedi.

Bakan Kirişci, gübrenin az kullanımı nedeniyle üretimin düşeceği tezleriyle ilgili de şunları söyledi:

“Bu durumun randımana bir yansıması olabilir diye düşünebiliriz. Onu telafi edecek olan yağıştır. Geçen yıla nazaran yıllık yağış o manada daha uygun durumda. Bu eksikliği giderecek üzere.”