TGC’den RTÜK’e reaksiyon

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, (TGC) RTÜK’ün, Halk TV, Tele1, Netflix ve HaberTürk’e ceza kesmesine reaksiyon gösterdi. Açıklamada, “RTÜK, iktidar ismine ceza dağıtmaktan vazgeçmelidir. RTÜK’ü kararlarında tarafsız davranmaya, Anayasa’ya, basın ve kanıyı tabir özgürlüğüne saygılı olmaya çağırmaya devam ediyoruz” denildi.

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK), Halk TV, Tele1 TV, HaberTürk TV, Netflix ve www.tele1.com.tr internet sitesine ceza verdi. TGC İdare Şurası bahisle ilgili yaptığı yazılı açıklamada “RTÜK iktidara yakın olmayan TV kanallarını nizamlı olarak cezalandırarak tekrar bir hukuksuzluğa imza atmıştır” dedi. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK) asıl misyonunu unutup iktidara yakın olmayan TV kanallarını sistemli olarak cezalandırmayı kendine en değerli maksat seçmiştir. RTÜK, yurttaşların hangi habere erişip hangisine erişemeyeceğine karar vermek istemektedir.

-Son olarak RTÜK üyesi Okan Konuralp bugün toplumsal medya hesabından açıklama yaparak RTÜK’ün yeni cezalar verdiğini duyurmuştur.

-RTÜK iktidarın güzeline gitmeyen haberler nedeniyle yeniden Halk TV, Habertürk TV, Tele1 TV, www.tele1.com.tr internet sitesini ve Netflix’i cezalandırmıştır.

-Konuralp’in yaptığı açıklamaya nazaran RTÜK, Medya Mahallesi’ndeki değerlendirmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küçük düşürdüğü savıyla ve Görkemli Anılar Programı’ndaki değerlendirmeler nedeniyle Halk TV’ye para cezası vermiştir.

-Tele1 TV’yi Dr. Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yayın yasağına uymadığı argümanıyla,  www.tele1.com.tr’yi ise internet üzerinden sağladığı maddi takviye savıyla cezalandırmıştır.

“RTÜK TÜRKİYE’Yİ UTANÇ VERİCİ DURUMA DÜŞÜRMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

-Diyanet’in şikayet dilekçesi üzerine Habertürk TV’ye Prof. Dr. Celal Şengör’ün Teke Tek Programı’ndaki ‘Musa Peygamber’ değerlendirmesi nedeniyle para cezası vermiştir. Netflix’i ise Jurassic Word Kretase Kampı isimli animasyon nedeniyle yayını katalogdan çıkartmayla cezalandırmıştır. RTÜK bu olumsuz tavrıyla çağdaş ülkeler yanında Türkiye’yi utanç verici duruma düşürmeye devam etmektedir.

“RTÜK, İKTİDAR İSMİNE CEZA DAĞITMAKTAN VAZGEÇMELİDİR”

-RTÜK kararları demokratik toplum tertibinin gereklerine ve ölçülülük unsurlarına karşıt olmamalıdır. RTÜK’ün misyonu yurttaşların haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engellemek olmamalıdır. Gazetecilik kabahat değildir. RTÜK iktidar ismine ceza dağıtmaktan vazgeçmelidir. RTÜK’ü kararlarında tarafsız davranmaya, Anayasa’ya, basın ve kanıyı söz özgürlüğüne saygılı olmaya çağırmaya devam ediyoruz.”