TSMC, 5nm Arizona Fabrikasının İnşaatını Tamamladı

TSMC kısa süre önce Phoenix, Arizona yakınlarındaki Fab 21 inşaatını tamamlarken kutlama yapmak için bir tören düzenledi. Tesisin tamamlanmasıyla birlikte ekipmanların kurulum zamanı geldi. Şirket önümüzdeki süreçte yarı iletken üretim araçlarını temin etmeye başlayacak.

TSMC artık fabrikanın dış inşaatı bittiğine göre çeşitli titreşim önleyici cihazlar, kablolama, kanalizasyon, havalandırma, klima vb. gibi şeylerin kurulumuna geçecek. Her şey hazır olduğunda tarayıcı, rezistans kaldırma, metroloji ve inceleme araçları dahil olmak üzere çeşitli fabrika ekipmanlarının kurulumu yapılacak.


TSMC Arizona fabrikasının inşaatı.

Mevcut aşamada maliyetin 10 milyar dolar ile 12 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Tayvanlı yarı iletken üreticisi, Fab 21 ile birlikte 2024 yılında üretime başlamayı planlıyor. 5nm sınıfı (N5) üretim yapacak olan fabrikada başlangıçta 20.000 adet silikon disk plaka (wafer) üretilecek, ancak sonraki yıllarda kapasite artış gösterecek. Bunun yanında, yeterli talep olması durumunda fabrika genişlemeye müsait olduğundan üretim kapasitesi yaklaşık 100.000 wafer’a kadar ulaşabilecek.