Tunç Soyer: Son nefesime kadar doğayı koruyacağım

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, DİSK, KESK, EGEÇEP ve Türk İş, Çeşme Turizm Projesi’ne karşı Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge yüzlerce kişinin yanı sıra CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve çeşitli siyasi parti temsilcileri katıldı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de mitinge takviye verdi. “Çeşme Turizm Projesi’ne hayır”, “Çeşmede ranta ve talana hayır” ve “Yarımada’ya sahip çıkıyoruz” yazılı pankartların taşındığı açıklamada, sık sık “Ranta teslim olmayacağız”, “Çeşme bizim AKP defol” ve “Sermaye defol bu memleket bizim” sloganları atıldı.

‘DAHA ÇOK YIKIMA GEREKSİNİMİMİZ YOK’

Mitingde konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’in bir dünya kenti olması için yapılması gereken tek şeyin İzmir’in kendi kıymetlerine inanmak olduğunu belirterek, “İzmir’e turist çekmek için; Çeşme’nin doruklarını kıyılarını parsellemeye yabancı sermayeye satmaya hiç gerek yok. Daha çok yıkıma hiç gereksinimimiz yok” dedi. Doğayı korumayan hiçbir projenin muvaffakiyete ulaşamayacağının altını çizen Soyer, “Şunu çok düzgün öğrendik ki doğayı korumayan hiçbir turizm projesi muvaffakiyete ulaşamıyor. Çeşme projesine neden karşı olduğumuzu tek bir cümle ile söylemek istiyorum. Çeşme Projesi Çeşme’ye ilişkin değildir. Çeşmenin pahalarını anlamayan, onun bedellerini yok eden dışardan dayatılmış bir kurgudur” diye konuştu. Bölgede farklı tarihlerde ilan edilmiş 11 turizm bölgesi bulunduğuna dikkat çeken Soyer, bu alanların yalnızca üç adedinin onaylı imar planı olduğunu söyledi. Çeşme’de epey turizm alanı boşken bu projenin yesyeni bir bölgeyi imara açtığını söyleyen Soyer, şöyle devam etti:

“Çeşme’nin su kaynakları esasen çok hudutlu. Ulaşım sıkıntının öbür bir ayağı. Çeşme’nin İzmir’le tek bir yol kontağı var. Yaz aylarında bu yol tıkanıyor. Böylesine bir projenin trafik için nitekim bir tahlili de yok. Tasarlanan çalışma kağıt üzerinde hoş olabilir. Lakin Çeşme Projesi İzmir’in kimyasına terstir. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu projeye karşı olan tüm tüzel süreçlere dahil oldu. Bundan sonra da yeni davalar açmaya devam edeceğiz. Tabiat kimsenin babasının çiftliği değildir. Şunu herkes bilsin; İzmir’in madencilere verecek tek bir zeytin ağacı yoktur. İzmir’in ranta kurban edilecek tek bir metrekare kıyısı yoktur. Bergama’dan Seferihisar’a Selçuk’tan Kiraz’a Çeşme’ye kadar İzmir’in her karış toprağı muhafazamız altındadır. Bir belediye liderinin asli vazifesi görev yaptığı kentin tabiatını korumaktır. Son nefesime kadar bunu koruyacağım.”

CHP’Lİ ÖZTUNÇ HAMZA DAĞ’A SESLENDİ: İÇİNDE İZMİR SEVDASI VARSA PROJEYE KARŞI DURURSUN

Akabinde kelam alan CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç ise İzmir halkının haklı gayretinin yanında olduklarını vurgulayarak, “Siz yarımadaya sahip çıkmak istiyorsunuz lakin birileri haritacılık oynuyor. Tayyip Erdoğan almış eline cetveli kalemi haritayı çiziyor. Şurası bu ülkenin iş adamına burası Katarlıya diye çiziyor. İzmir buna müsaade vermeyecek. Bunlar hazineyi soydular, 128 milyar doları buharlaştırdılar. Mustafa Kemal Atatürk’ten bu güne ülkenin ne kadar pahası varsa hepsini sattılar peşkeş çektiler. Kıyıları, kıyıları, ormanları sattılar. Sıra Çeşme üzere turizm alanına geldi. Buna müsaade vermeyeceğiz. Sizinle dayanışma içerisinde olacağız” diye konuştu.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’a da seslenen Öztunç, “Ey Hamza Dağ her bahiste konuşuyorsun. İzmir ile ilgili en ufak bir mevzu olunca ağzını açmıyorsun. Çeşme projesi rant projesidir İstanbul’da kanal İstanbul İzmir’de Çeşme projesi rant projesidir. Şayet sende tırnak ucu kadar İzmir sevdası varsa bu projeye karşı durursun” dedi.

Miting atılan sloganlarla sona erdi. (DUVAR)