Türk savunma endüstrisinde ‘dev araç’ rekabeti

Projeye talip olan 3 şirket son olarak İstanbul’da düzenlenen Memleketler arası Savunma Sanayii Fuarı’nda 8×8 araç tahlillerini bir ortada sergiledi.

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ve yürüttükleri çalışmalara ait bilgi verdi.

Projenin ihale safhasında olduğunu ve Türkiye’de pek alışılmayan araçların ihale öncesi test edilmesi sürecinin yaşandığını tabir eden Kurt, “Bu sürecin içinde 2 güzide rakibimizle birlikte testlere devam ediyoruz. Öncelikli olarak yapısal manada mayına ve el üretimi patlayıcılara karşı dayanıklılık, balistik müdafaa testleri başlamış durumda.” diye konuştu.

“DORUK NOKTASI OLACAK”

Projenin çok kıymetli ve büyük olduğunu vurgulayan Kurt, “2000’lerin başında başladığımız tekerlekli araç tasarım ve üretim macerasının doruk noktası olacak diyebilirim. Pars aracının Malezya’da, Umman’da sonra Özel Niyetli Taktik Tekerlekli Araçlar Projesinde Türkiye’de taçlandırılmış bir başarısı var. Bu muvaffakiyetin sürdürülmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak devletin süreçlerine de saygılıyız. O çerçevede elimizden geldiğince, adil formda rekabetin içinde olacağız.” sözlerini kullandı.

Türkiye’deki kullanıcı isteklerinin öteki kullanıcıların çok üzerinde olduğuna işaret eden Kurt, bu istekler doğrultusunda da yeni bir araç ortaya çıktığının söylenebileceğini belirtti. Kurt, “Yepyeni değil lakin olgunluk düzeyini değerli ölçüde artırmış bir araç ortaya çıkıyor diyebilirim. Bunu başka rakiplerimizde de görüyoruz. Herkes araçlarını sergiledi ve bu istekleri karşılayacaktır.” dedi.

“HERKESİN İÇİNDE BULUNMASI ÜLKENİN FAYDASINA OLACAKTIR”

Kurt, müşteri geri bildirimleri, tasarım sürecinden itibaren Malezya ve Umman’da 2 farklı projede geçen onar yılın kendileri açısından kıymetli olduğunu söyledi. Nail Kurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Proje çok büyük, iş birliklerine açık. Savunma Sanayii Başkanlığımız, dalda bir manada oyun kurucudur. Bütün bölüme, tabana yaygınlaştırılacak derecede kıymetli ve büyük projeler. Hasebiyle her türlü iş birliğine açık olduğunu düşünüyorum projenin. Zira yeni kuşak araçlar dediğimizde çok sayıda hem tekerlekli hem de paletli araç var. Çok büyük ölçüler bunlar. Münasebetiyle gerek ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN gerekse öteki kara sistem platform üreticileri olsun mümkün olduğu kadar herkesin içinde bulunması ülkenin faydasına olacaktır. Kısa müddette tamamlanacak bir süreç olduğunu düşünmüyorum açıkçası.”

KAYNAK: AA