Türkiye’nin akabinde bir NATO ülkesinden daha Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine veto sinyali

NATO içinde Finlandiya ve İsveç’in üyeliğiyle ilgili çatlak büyüyor. Türkiye’nin itirazlarına dayanak veren Hırvatistan Devlet Lideri Zoran Milanovic, birebir adımı atabileceğini belirterek memleketler arası toplumun dikkatini Bosna Hersek’teki etnik Hırvatların yaşadığı sıkıntılara çekmeyi amaçladığını söyledi. Milanovic, “Türkiye ulusal çıkarlar için nasıl savaşılacağını gösteriyor” dedi. Dün Brüksel’de düzenlenen NATO büyükelçiler toplantısında da Finlandiya ve İsveç’in üyelik sürecini başlatma konusunda mutabakata varılamadığı bildirildi.

Hırvatistan Devlet Lideri Zoran Milanovic, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini veto etmek için ülkesinin askeri ittifaktaki temsilcisine talimat vermeyi planladığını açıkladı.

Hırvatistan’ın NATO Büyükelçisi Mario Nobilo’ya iki ülkenin NATO’ya iştirakinin engellenmesi buyruğu vereceğini belirten Milanovic, bu yolla memleketler arası toplumun dikkatini Bosna Hersek’te etnik Hırvatların yaşadığı meselelere çekmeyi ve seçimlerde gereken hakları elde etmelerini sağlamayı amaçladığını belirtti.

Gazetecilere yaptığı açıklamada Milanovic, “Bosna’daki Hırvatlar benim için Rusya-Finlandiya sonundan daha değerli bir konu” dedi.

“TÜRKİYE NASIL SAVAŞILACAĞINI GÖSTERİYOR”

Finlandiya ve İsveç’in yıllardır sürdürdükleri tarafsızlık siyasetinden vazgeçerek NATO’ya katılma başvurusu yapması, askeri ittifak içinde büyük dayanak görüyor. Lakin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta iki ülkenin üyeliğiyle ilgili yaptığı “Olumlu bir niyet içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi” açıklaması ittifakta şok tesiri yaratmıştı.

Hırvatistan başkanı, Türkiye’nin açıklamalarına takviye vererek “Türkiye ulusal çıkarlar için nasıl savaşılacağını gösteriyor. İstediğini elde etmeden halini değiştirmez” diye konuştu.

Finlandiya ve İsveç’in mümkün NATO üyeliği, Hırvatistan içinde de çatlak yaratmış durumda. Mahallî medya, Devlet Lideri Milanovic’in açıklamalarına karşın hükümetin iki ülkenin üyeliğini kabul etmeye hazır olduğunu aktardı.

NATO TOPLANTISINDA MUTABAKAT SAĞLANAMADI

Associated Press haber ajansı, dün Brüksel’de bir ortaya gelen NATO temsilcilerinin Finlandiya ve İsveç’in üyelik sürecini başlatma konusunda bir mutabakata varamadığını aktardı. İsimlerini açıklamayan diplomatik kaynaklar, hangi ülkelerin itirazda bulunduğunu açıklamadı.

Kaynaklar, dün NATO’da büyükelçi düzeyinde yapılan toplantıda Türkiye’nin müzakerelerin devam etmesine karşı oy kullandığını öne sürmüştü. Litvanya’nın NATO temsilcisi Deividas Matulionis, toplantıda ülkelerin ulusal güvenlikleriyle ilgili hususları gündeme getirdiğini belirterek “Bu, Türkiye’nin yorumuna bağlı” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün yaptığı açıklamada tüm mevzuların gündeme alınacağını ve süratli bir sonuca ulaşılacağını söylemişti.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında NATO’yla işbirliğini artıran Finlandiya ve İsveç’in üyelik sürecinin 8-12 ay ortasında sürebileceği belirtiliyor fakat bunun için NATO’nun 30 üyesinin de onayı gerekiyor.