Twitter yatırımcılarından Elon Musk’a ‘manipülasyon’ davası

Twitter yatırımcıları, 44 milyar dolarlık satın alma mutabakatını askıya alan ABD’li milyarder Elon Musk ve toplumsal medya platformuna dava açtı.

BBC’nin haberine nazaran, yatırımcılar Musk’ı “yanlış beyanlar ve piyasa manipülasyonu” ile Twitter’ın San Francisco’daki merkezinde “kaos yaratmak” ile suçluyorlar. Musk, Twitter’ın pay başına 54.20 dolar teklifte bulunmuştu, fakat şu an payların fiyatı yüzde 27 oranında daha düşük. Yatırımcılar, ayrıyeten Musk’ın Twitter’daki değerli payını ve şirketin idare heyeti üyesi olma planını açıklamayı geciktirerek, finansal bir çıkar elde ettiğini söylüyorlar.

MUSK’IN TWEETLERİ ‘PİYASAYI MANİPÜLE ETMEYE ÇALIŞIYOR’

Davada, Twitter’da 95 milyondan fazla takipçisi olan Musk’ın paylaşımlarının “yanıltıcı” olduğu belirtiliyor. Bunlardan bir tanesi Musk’ın 13 Mayıs tarihinde geçersiz hesapların sayısı ile ilgili kuşkularını lisana getirdiği ve Twitter’ı satın mutabakatını askıya aldığını duyurduğu tweet’i de var. Yatırımcılar, bu paylaşımın “piyasayı manipüle etme amacı” taşıdığını ve Musk’ın “sahte hesapların varlığından haberi olduğunu” söyledi.

Twitter yatırımcılarını temsil eden avukatlardan Frank Bottini, BBC’ye verdiği demeçte Musk’ın satın alma fiyatını yine müzakere etmek için firmayı “kötülemeye devam ettiğini” ve bu nedenle davanın açıldığını söyledi. Bottini, “San Francisco’da açtığımız dava, Musk’ı hukuksuz davranışları nedeniyle sorumlu tutmayı amaçlıyor” halinde konuştu.

Uzmanlar, Musk’ın şirketi satın almak için daha evvelce teklif ettiği 44 milyar dolarlık fiyattan daha azını ödemeye çalıştığını belirtiyor. Bu ayın başında bir teknoloji konferansında konuşan Musk, bu türlü bir bir şeyin mümkün olduğunu ima etmiş, daha düşük bir fiyattan muahede yapmanın “imkansız olmadığını” söylemişti. (DIŞ HABERLER)