‘Uzmanlık ve başöğretmenlik imtihanı için Anayasa Mahkemesi’nin kararı beklenmeli’

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi’nin kararı açıklanmadan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanlarının yapılmaması gerektiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliğine nazaran; 531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığını açıkladı.

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri ortasında eğitimlere katılacakları duyuruldu.

Diğer yandan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun birtakım kararlarının iptali ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi talebinin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelden incelenmesine karar verilmiştir.

“KARARLAR BEKLENMEDEN YAPILACAK İMTİHANLAR MAĞDURİYETLERİ BERABERİNDE GETİRİR”

CHP’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun birtakım kararlarının iptali ve yürürlüklerinin durdurulması talebinin Anayasa Mahkemesi tarafından asıldan incelenmesine karar verildiğini hatırlatan Kaya, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeden yapacağı uzmanlık ve başöğretmenlik imtihanları yeni mağduriyetleri de beraberinde getireceğini söyledi.

“KANUNA ALIŞILMAMIŞ DEĞİL Mİ?”

Kaya, mevzuyla ilgili Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Kaya, Bakan Özer’e şu soruları yöneltti:

” 1. Ulusal Eğitim Bakanlığı, öğretmenlik mesleğini uzmanlık mesleği olarak kabul etmekte midir?

2. Bakanlığınızca öğretmenlik bir uzmanlık mesleği olarak kabul ediliyorsa, neden uzmanlık imtihanı yapılmaktadır?

3. Kamuda meslek imtihanla kazanılmazken, öğretmenlere imtihan mecburiyeti getirilmesinin nedenleri nelerdir?

4. İmtihana girmek için görüntü izlemek neden zarurî tutulmaktadır?

5. Uzmanlık ve Başöğretmenlik imtihanı neden Anayasa Mahkemesinin kararı beklenmeden yapılmaktadır?

6. Uzmanlık ve başöğretmenlik imtihanlarının Anayasa Mahkemesi kararına kadar ertelenmesi düşünülmekte midir?

7. Öğretmenlere imtihana girmeye hak kazanmaları için yaz tatilinde 180 saatlik eğitim görüntülerini eksiksiz izleme kuralı getirilmesi kanuna karşıt değil midir?”