Yürek yakan detay… Kaldırımlar artık onsuz

İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerdeki kaldırım işgali, en çok engelli vatandaşları etkiliyor. İstanbul’da yaşayan yürüme engelli Kenan Dolu da bu engellerden etkilenenlerden biriydi. Dolu, küçük yaşta geçirdiği kas hastalığı nedeniyle 15 yaşından sonra yürüyemez hale geldi. 12 yıl boyunca evden çıkmayan Kenan Dolu’nun yolu Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile kesişince tamamen değişti.

Kılıç’ın adaylık sürecince evinin önündeki dik yokuşu inebileceği şekilde düzeltmelerini isteyen Dolu’nun bu talebinin yerine getirilmesi sonrası Dolu, artık özgürce dışarıya çıkmaya başladı. Ancak Dolu, dışarı çıktıktan sonra birçok engelle karşılaştı. Bunun üzerine kaldırıma park eden ya da geçişi engelleyen sorumsuz araç sahiplerini kartlarla uyarmaya başladı ve ihlalleri doğrudan belediye başkanına iletti.

‘BENİ ENGELLEDİN’

Dolu yıllardır Maltepe sokaklarını dolaşarak engellilerin yolunu kapatan araçların sileceğine ‘Beni engelledin’ yazılı sarı kart koydu. Dolu aynı aracı ikinci kez görürse bu kez kartın rengi kırmızıya dönüyor ve kartta ‘Beni yine engelledin’ yazıyordu. Dolu’nun duyarsız sürücülere tepkisine belediye de destek vermeye başladı.

Belediyede işe alınan Dolu, haftanın 4 günü sokaklarda belediye adına denetim yapmaya başladı. İlçede artık “engel savaşçısı” olarak anılan Dolu, gördüğü ihlalleri doğrudan belediye başkanına iletiyordu.

‘ÇARPIP KAÇTILAR’

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre, Dolu’ya cuma günü görevi başındayken Maltepe’de bir motosiklet sürücüsü çarptı. Hastanede bir gün müşahede altına kalan Dolu cumartesi sabahı taburcu edildi. Pazar sabahı ise hayatını kaybetti. Dolu için dün sabah saatlerinde Maltepe Belediye binasının önünde tören düzenlendi törenin ardından Maltepe Cemevi’ne getirilen Dolu’nun cenazesi, Hasköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.